| Aaaaaaaaaaasssss a întrebat:

Buna, mi se blocheaza calculatorul din 5 in 5 secunde cateodata. Am intrat in task manager si am observat ca placa video este folosita 100% cand mi se blocheaza (este folosita 100% de ceva numit System).

Ce pot face sa nu se mai blocheze?

Placa video pe care o am: Intel(R) HD Graphics 630 sau NVIDIA GeForce GTX 1050

15 răspunsuri:
| AlexDarius3 a răspuns:

Ai virusi sau ai praf in calculator, poate sa fie ambele.

| QWERTY55 a răspuns:

Deschizi task manager, te duci la meniul de start up si faci un control, poate ai programe inutile ce se deschid la start-up. Dupa care, curatenie generala, dupa defragmentare, dupa restart, dupa imi spui ce s-a intamplat(adica daca ai rezolvat sau nu )

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru AlexDarius3):

Am pc-ul asta de 2 saptamani. nu cred ca am virusi asa de repede sau praf, nu?

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru QWERTY55):

Am decat 15 programe si toate imi trebuiesc

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

Praful e exclus atunci, dar virusii nu, mai ales daca umblii pe multe site-uri sau piratezi. Oricum iti recomand sa faci o scanare a intregului sistem cu un antivirus. Iti recomand : AVAST, AVIRA, AVG, Malwarebytes cu varianta de free trial,

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

Dar ai grija sa ai doar un antivirus nu mai multi pentru ca se vor bate cap in cap si se vor face mai multe stricaciuni.

| QWERTY55 a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

15 programe la start-up? Cam multe.Cer multa putere alea 15. Eu am 6-7. Oricum fa restul ce ti-am scris acolo.

| Kadxss a răspuns:

Cel mai probabil ai praf în calculator sa ai virus praful se poate curăța cu un compresor verifica sa vezi daca nu ai praf sau poate ai viruși descarcă un anti virus și dacă problema continua schimba window-sul! Cu plăcere.

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru AlexDarius3):

Ok, care este cel mai bun antivirus?

| flixbuster a răspuns:

Imi dau si eu cu parerea: placa ta video mineaza cripto-moneda pentru (alt)cineva.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

Cel mai bun antivirus gratis este Avast si poate Avira.
Cel mai bun pe care trebuie sa dai bani este Bitdefender si Hitman pro si poate Kaspersky.

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru flixbuster):

Nu

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru AlexDarius3):

Am facut scanare cu Avast si mi-a gasit ca am probleme de performanta si parole slabe. dar nici un virus

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

Ciudat, poate o reinstalare de windows ar fi necesara. Pana la urma nu trebuie sa iti lasi placa video care este chiar una decenta sa fie stricata asa repede de un miner de bitcoin, sau sa fie arsa.