| Aaaaaaaaaaasssss a întrebat:

Buna, am o problema cu laptop-ul meu (placile video)
am 2 placi video (cred ca una este placa grafica, nu ma pricep la laptop-uri
Placile video:
Intel(R) HD Graphics 630
NVIDIA GeForge GTX 1050

Asa, cand intru pe un joc am vazut ca placa video Intel(R) HD Graphics 630 este folosita 100% si din cauza asta se mai blocheaza
si cealalta placa video adica NVIDIA GeForge GTX 1050 este folosita mereu 0%

cum pot sa fac sa fie folosita si placa video NVIDIA GeForge GTX 1050?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ai o placa video integrata (Intel(R) HD Graphics 630) si una dedicata, externa (NVIDIA GeForge GTX 1050).
Nu se pot folosi simultan, de aceea una lucreaza, iar cealalta e inactiva.
O performanta mai buna in jocuri se obtine, in general, folosind placa video dedicata, iar acest lucru il poti schimba fie din setarile grafice, fie din Bios.
Linkurile de mai jos pot fi utile.
https://www.youtube.com/watch?v=3l_FnOxWGnY
https://www.youtube.com/watch?v=mTbbG7QBDig

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru dannyel86):

Dar care placa video este mai buna?

| dannyel86 a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

Cea dedicata, externa.

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru dannyel86):

Am facut ce a zis in videoclipurile care mi le-ai dat, si tot placa video(Intel(R) HD Graphics 630) este folosita.

6 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Mai intai instaleaza drivere la zi pentru ambele placi. Cand vrei sa pornesti un program cu o anumita placa, da click dreapta pe shortcut/executabil si cauta ceva de genul Run with graphics processor si de acolo alegi placa dorita.

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru flixbuster):

Mda. dar ieri cand am facut asta aveam multe fps-uri in jocuri

Dar azi mi s-au blocat fps-urile la 30, nu creste
de ce?

| flixbuster a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

Vezi ca trebuie sa pornesti de fiecare data la fel, cu click dreapta si sa alegi placa. Nu "tine minte" ce ai ales prima data si sa pornesti apoi simplu cu dublu click stanga.