| octav005 a întrebat:

am fost la un vecin si mi-a spus ca nu mai merge yahoo mess, era versiunea veche, am incercat sa instalez ultima versiune, am dat sa instalez si imi cerea net fremework 4.5 ceva de genul asta, pur si simplu nu mergea sa instalez.
dupa un moment mergea foarte greu, se incarca greu, am zis sa instalez un antivirus el neavand unul instalat pana in momentul de fata.
am instalat si am gasit cativa virusi, dar tot mergea greu. deschid google chrome si se blocheaza, inainte pana sa vin zicea ca mergea bine. CE ESTE DE FACUT?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-a inchis mess-ul din 27 August. Asta-i noua versiune: https://messenger.yahoo.com/
E un rahat!

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Din cate stiu eu cei de la yahoo au inchis yahoo messenger.

| octav005 explică (pentru aXy99):

Da stiu si eu. dar el folosea sa vorbeasa cu fi-su din america.

| dannyel86 a răspuns:

Yahoo Messenger e functional in noua versiune. Daca ti-a cerut sa instalezi NetFramework 4.5, inseamna ca vorbim pe Messenger actualizat. Daca sistemul tau are erori sau virusi, ori daca are resurse fizice putine, indiferent de aplicatie, programele si intreg Windows-ul va rula greu spre deloc.
In anumite cazuri, se impune reinstalarea sistemului de operare. Ulterior, pui antivirus ca protectie si mai apoi celelalte softuri.

| octav005 explică (pentru dannyel86):

Si deci trebuie reinstalat windowsul? s-au vreun program de curatare ceva?

| z99fun a răspuns:

Se reinstaleaza windows-ul.

| dannyel86 a răspuns (pentru octav005):

Ideal ar fi sa reinstalezi Windows-ul, cu tot cu driverele compatibile.
Ca rezolvare urgenta (si ca test), poti folosi aplicatii de curatare erori din sistem si de eliminare a virusilor (antivirus sau Malwarebytes), dar, in final, ajungi tot la un sistem instalat pe curat. Parerea mea...

Bula
| Bula a răspuns:

Noul Ym nu merita instalat.
Merge mai rau ca cel vechi, fara voce, video si transfer fisiere, dar franeaza puternic sistemele, mai ales pe cele mai slabute.
Alternative: Ymessenger pe web (doar pentru mesaje scrise) sau Skype pentru sunet si video.

| octav005 explică (pentru Bula):

Ai dreptate, nu mai este ca versiunea veche; unde vedeai cine e conectat. aveai mai multe setari, video, etc