| GolopențaAdrian a întrebat:

Bună seara!
Aș dori si eu recomandări de un laptop până în 4000 de lei? Aș vrea să prind acum de Black Friday! Să fie de Gaming!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Acestea 2 ar fi o alegere buna. AMBELE.
SSD-ul nu conteaza, pentru ca se poate upgrada.
Ce conteaza e sa aiba 2 SLOTURI de RAM (sa nu fie o placa sudata de placa de baza).
Si cele 2 indicate de mine, plus TUF-ul colegului, indeplinesc asta.

https://www.pcgarage.ro/......a-la-4000/

Nici ASUS Gaming 15.6'' TUF F15 FX507ZC4, FHD 144Hz nu e rau, am o amica ce are 2 laptopuri TUF si e foarte multumita de ele.
Daca te joci jocuri cu harti imense sau CS, sau alte jocuri MMO,
iesi mai avantajat luand cel mai puternic procesor, adica TUF-ul.

Altfel, cele 2 indicate de mine sunt foarte echilibrate pentru orice joc AAA, pentru ca la jocuri "normale", placa video conteaza aproximativ 70%, si doar restul procesorul
(deci nu ar avea sens sa pui impreuna un i7 de top cu RTX 3050, ca doar arunci bani degeaba).

Mai bine de atat nu se poate in bugetul dat.
Nu am pomenit nimic despre pastrat laptopul X ani, pentru ca placa RTX 3050 nu e cea mai cea, si presimt ca nu te va multumi peste 7-8 ani.

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Îmi plac variantele!

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Dintre cele 2 care zici tu?
Acum nu știu diferența cât e de mare între Intel I5 și AMD Ryzen

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Și dacă mă mulțumește 7 ani eu sunt mulțumit!

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Am observat că e și acea diferență la rata de refresh!

| NLS a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Cel cu Intel are ecranul mai rapid (144Hz) si mai luminos (350cd),
are performanta putin mai buna in multicore, deci pe acesta as merge.

Pierde insa putin la cantitatea de memorie cache (12MB vs 16MB), si la frecventa RAM-ului, deci vor exista si jocuri care vor merge mai bine pe cel de la AMD.

Cu racirea ambele stau cam la fel.

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Am văzut că acel procesor de la AMD e mai nou și am văzut și comparație!

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Deci e o jonglare oarecum între ele în privința performanței jocurilor!

| NLS a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Da, dar diferenta nu e mare totusi, e vorba de cateva FPS in plus sau in minus, si asta e valabil si cand compari alte modele.

E vorba si de faptul ca intelul are doar 4 nuclee la frecventa mare (P-Cores), in timp ce AMD are toate 6,
dar optimizarea face si ea minuni, si Intel reuseste cumva sa se tina destul de bine in frunte in multe jocuri.

Am cautat pe YouTube comparatie directa intre ele, dar gasesc doar cu 12500H.

https://www.youtube.com/watch?v=5O9zA0tND3Y

Doar in Valorant AMD-ul are un avantaj clar, in rest sunt apropiate.
Si daca telul tau e sa pui de exemplu CS sau Valorant pe grafica low, sa obtii cat mai multe FPS-uri, atunci tot cu ecranul de 144Hz esti mai castigat.

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Deci până la urmă ține si de rata de refresh că eu la telefon am 120 și se vede diferența!

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

În Valorant probabil ține și de designul mapei de exemplu poate nu e același lucru în Genshin Impact sau altele cu mapa mare!

| NLS a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Placa video randeaza (cand poate) chiar si 200+ cadre, cand pui grafica pe low in unele jocuri mai putin demanding, precum CS sau Valorant, Dar monitorul poate afisa doar atatea cate poate el, adica 120, 144, etc

Cadrele care sunt randate (create de catre placa video) dar nu pot fi afisate pe ecran (din cauza limitarii monitorului), ajuta oarecum si ele, dar la micsorarea input lag-ului.

https://www.youtube.com/watch?v=mBEa_7seSgs

https://www.youtube.com/watch?v=RUiqTrEZHPo

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Cred că lag nu ar trebui sa fie deoarece procesorul are multe thread-uri!
E logic că și rezoluția nu e una foarte mare și astfel placa asta video se descurcă destul de bine

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cel cu Intel mai are un ATU: G-Sync, pentru cazurile cand e necesar

(si posibil sa fie necesar, caci placa video nu va putea randa mereu exact atatea cadre cat poate monitorul sa afiseze).

In acest caz, exista 2 solutii:
1) cauti si activezi Adaptive Sync din nVidia Control Panel sau din joc.
2) sau folosesti G-Sync (integrat in monitor), atunci cand ai placa video de la nVidia

(respectiv FreeSync, daca PLACA VIDEO ar fi de la AMD).

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Va trebui un Hard Disk extern dar la astea nu știu cam ce ar trebui!

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

L-am comandat pe acesta!
https://www.emag.ro/......DSZB3MYBM/

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Oricum primesti funda pentru ca mai orientat foarte bine catre un laptop bun!

35 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

4000, gaming, calitate, 2023. Hell, no.

| lpavel a răspuns:

Uita de black friday ca e teapa curata mai ales la eMAG! Apoi n-ai mentionat pentru ce iti trebuie laptopul: Gaming, sau numai net, filme, muzica?

| GolopențaAdrian explică (pentru lpavel):

De gaming să fie de aia am cerut recomandările voastre ca poate stiți mai bine cu preturile versus calitate!

| lpavel a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Asteapta putin, iti caut acum unul...

| GolopențaAdrian explică (pentru lpavel):

Aștept!

| lpavel a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Iata unul destul de bun dar a depasit cu 100 lei pretul cerut de tine:
Link:
https://www.pcgarage.ro/......echa-gray/

si iata-l si pe al 2-lea putin mai slabut dar si mai ieftin:
Link:
https://www.it-fashion.ro/......-gray.html

Eu ti-l recomand pe primul adica cel de 4100 dar tu stii cat de mult ai nevoie de bani...

| GolopențaAdrian explică (pentru lpavel):

Cu SSD e de 512 GB ideea ar fi să fie de 1 TB sau HDD deși e mai slab ca un SSD
Cu stocarea ar fi un minus probabil

| lpavel a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Stocarea nu conteaza! Numai ramii, procesorul si placa video!
Dupa cum ai vazut cel ieftin are un procesor de i5 care este mai slab decat i7 de pe cel scump...

| lpavel a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Apoi stocarea o poti schimba tu cand vrei dar procesorul si placa video nu se mai pot schimba, asa moare...

| GolopențaAdrian explică (pentru lpavel):

Da înțeleg voi mai astepta recomandări!

| lpavel a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ok asteapta dar iti spun din start: Ceva mai bun de atat la 4000 lei nu cred ca gasesti...

| TheGentleman a răspuns:

Laptop de gaming la 4000 nu găsești, de la 7000 în sus.

Uite aici un ghid

Pentru gaming e recomandat pc sau consolă

https://www.youtube.com/watch?v=PiRuw_6gDSg

| TheGentleman a răspuns:

Îți recomand să-ți faci abonament GeForce Now, așa nu contează ce laptop ai, ei îți pun la dispozitie un pc virtual cu RTX 4090 și tot ce trebuie, doar să ai conexiune la internet bună și stabilă. Cu GeForce now poți juca jocuri AAA și de pe SmartTV

| GolopențaAdrian explică (pentru TheGentleman):

Trebuie să ai 5Ghz eu am 2, 4

| king5151 a răspuns:

Daca nu iti trebuie neaparat Laptop iti recomand sa iti cumperi PC, e mult mai ok pentru gaming. Si recomandarea mea e sa il faci pe piese pentru ca iesi mult mai ieftin, un pc de 4000 lei pe eMAG pe piese e 2000.

| GolopențaAdrian explică (pentru king5151):

Problema e că nu am unde să îl țin si de asta optez pentru laptop ca e mai mic si e si mobil!

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

De preferat sa adaugi si un monitor mare conectat prin cablu HDMI de laptop, caci ecranul este foarte mic iar pentru gaming ar fi inconfortabil pentru ochi.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

NU LAPTOP! IA DESKTOP asamblat de tine!