| Afrasinei_Niculae_Vily_1981 a întrebat:

Buna seara. As vrea sa îmi cumpăr acest televizor, pentru a-l folosi pe tip de monitor la calculator. Întrebarea mea este, s-ar vedea ok? Și dacă da, as avea măcar 60 de fps-uri in jocuri? El are 50 hz din ce am văzut și nu are display port ci doar hdmi. Va mulțumesc.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu se vede ok, decat daca stai la distanta mare de el, peste 2m..preferabil peste 2.5m.
Plus ca nu imi imaginez cum te-ai putea uita la un ecran de asemenea marime de la 60cm, fara sa iti rupi gatul.
Degeaba e 4K, caci e mult prea mare ecranul.

Cat despre FPS, tu o sa ai atatea cate o sa fie placa video capabila sa randeze, dar daca acest numar o sa fie mai mare de 50, tu o sa vezi efectiv 50.

De ce crezi ca isi cumpara gamerii monitoare de 120HZ si peste?

Cat de fluida o sa simti tu experienta, facand abstractie de cele 50 cadre ce pot fi afisate?
Depinde si de timpul de raspuns al TV ului, si puterea placii video si a calculatorului in ansamblu.

Daca o sa ai constant 75 FPS de exemplu, generate de placa video, tu o sa vezi doar 50 pe ecran, dar input lag-ul pe care il vei experimenta cand te vei misca, va fi mai mic, pentru ca e posibil sa primesti alte frame-uri (imagini) pe ecran, - "mai noi"-, decat o persoana al carei PC produce doar 50 de cadre pe secunda.