| oanaana14 a întrebat:

Bună seara! Mi-am luat un laptop și mi-am dat seama ca nu are Cd-rom, nu știu ce sa fac, as vrea sa îl înapoieze, deși cred ca acum multe laptopuri nu mai au... Nu știu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Heavenonearth a răspuns:

Îţi poţi lua dvd writer extern.Se merită din mai multe puncte de vedere:
1. Salvezi pozele personale pe dvd
2. Salvezi date despre anumite chestii de scoală, cursuri, etc
3. Salvezi filme preferate în caz că îţi pică internetul, ai măcar un film salvat pe dvd!
4. Muzica care la fel poţi salva.
5. Salvezi filmuleţele făcute cu telefonul, ori poze...ai amintiri când vei fii bătrână şi te vei uita la poze cu nepoţii.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce îți trebuie cd-rom?
În cel mai rău caz, poți să-ți iei unul extern, dar eu tot cred că e inutil.

| Basilievski a răspuns:

Foloseste si tu un stick.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai folosesc cd-urile, stickurile sunt ieftine, si au capacitate mult mare

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

OK. Corect.
Dar cand vrei sa instalezi Windows original ( genunie ) si îl ai pe CD cum faci?
Daca ai muzica pe CD care are o calitate mult mai buna decât in format mp3 cum o asculti?
Întreb și eu pentru un prieten.

| anonimg a răspuns:

Multe laptopuri nu mai au cd-rom. Dar vulpile acelea sirete de vanzatori nu mai ofera si detaliul acesta aunci cand isi vand marfa, de frica sa nu-si piarda clientul.
Ramai totusi cu aparatul. Dar poti scrie pe site-ul firmei si in dreptul produslui cuparat despre nemultumirea ta (despre lipsa cd-romului si a acestui detaliu pe care trebuia sa il fi primit).
Data viitoare, cand iti mai cumperi ceva consulta parerile celor care stii ca au cunostinte, informatii despre produsul respectiv.

Poti sa iti cumperi separat unul (extern) ca acesta: https://m.emag.ro/......D4F4XBBBM/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Windows Media Creation Tool.
Apoi îl activezi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Cu o unitate optica externa dacă ții neapărat.