| HumptyBumpty a întrebat:

As dori sa imi cumpar un laptop si as vrea sa stiu la ce anume sa fiu atent cand il cumpar? Ce anume este important la un laptop? Cum imi dau seama care este raportul calitate/pret? Daca gasesc 2 laptopuri, ce ar trebui sa compar intre ele si sa imi dau seama care este mai bun?

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Procesorul : Preferabil facut de Intel, I5 sau I7, ce generatie este si ce frecventa are.
Placa video : Preferabil de la Nvidia. E 2016 deci daca gasesti un gtx 960 la un pret decent, ar fi ideal.
1060 e varful de gama acum pentru laptops/notebooks care nu cantaresc o tona. Desi gasesti si gtx 1070 si chiar 1080.
Hard : Cauta sa aiba SSD. Ca e de 250 sau mai putin, nu conteaza. Chiar este o mare diferenta.
Memoria RAM : 8 gb sunt suficienti, ideal ar fi 16. Mai mult nu ai nevoie.
Bateria : Asta nu iti prea poti da seama doar din specificatii. In general un notebook subtire, cu specificatii usor mai scazute are o durata mai mare a bateriei decat un gaming laptop ca ex.
Un Dell Xps 13 de exemplu va avea mereu o durata mai mare a bateriei decat un Asus ROG caming laptop.
Ecranul : Un 1080P e suficient
Design si numarul de porturi : Designul e subiectiv, dar numarul de porturi e destul de important.
Nu ai nevoie in 2016 de un disk reader, dar ai nevoie de porturi usb 3.0, sau un cititor de carduri.
Cam toate companiile inteleg astea mai putin Apple

Specificatiile unui laptop iti pot spune multe despre performanta acestuia, dar nu tot.
Daca esti interesant de un anumit model, cauta un review pe Youtube.
Sunt multe canale care ofera informatii destul de constructive.
Favoritul meu :

https://www.youtube.com/channel/UCVYamHliCI9rw1tHR1xbkfw

Si pana la urma conteaza cum vrei sa folosesti laptopul respectiv.
Daca vrei un laptop pentru facultate unde bateria este elementul esential atunci poti opta pentru un Dell xps 13, HP spectre...chiar si un Macbook generatia 2015, daca vrei gaming....Asus ROG, Allienware, Razer. etc
(astea ca niste exemple putin mai scumpe )

| HumptyBumpty explică (pentru Apache):

Vreau pentru facultate, nu am de gand sa ma joc pe el, spre deloc chiar, dar am nevoie sa mearga in mare parte cam orice program, indiferent de cerintele lui.

| Apache a răspuns (pentru HumptyBumpty):

Atunci iti recomand un Dell Xps 13 sau Xps 15.
E destul de scump la noi in tara, dar chiar e un notebook excelent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand mi-am cumparat un laptop mia pasat decat de 4 lucruri:
1. Cat RAM are, cu cat are mai mult cu atat mai bine se va misca laptop-ul.
2. Cat de mare este hard drive-ul sau cat spatiu ai pentru toate fisierele laptopului.
3. Cat CPU are, din nou cu cat e mai mare cu atat se va misca mai bine.
4. Cum arata.