| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU, am întâmpinat o problema. Am viruși la pc și ma gândeam sa îmi reinstalez Windows dar am o problema. Am avut stick USB cu Windows ceva timp în laptop și îmi este frica sa nu se virusat. Cum pot sa verific sa vad dacă este virusat? Pe stick am numai Windows, va rog sa ma ajutați, îmi cer scuze pentru greșelile gramaticale

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai 2 posibilitati :
mergi cu stickul tau la un alt PC/laptop si dai format stickului tau (nu quick ci format normal) acest format va sterge toate informatiile de pe acel stick usb!
cu stickul acum gol descarci de la Microsoft toolul prin care iti descarca win 10/11, descarcarea o faci de pe PC-ul laptopul tert nu dupa al tau care este virusat

sau incerci si iti devirusezi PC-ul tau

descarca, instaleaza si scaneaza cu https://www.malwarebytes.com/mwb-download/thankyou

descarca si ruleaza (da-i o scanare) cu https://www.kaspersky.com/downloads/free-virus-removal-tool
(va dura ceva timp!)

vezi ce malware au gasit aceste solutii si ce anume au sters, poti pune prinscreen!

la ambele solutii antivirus/antimalware sa dai din setari sa scaneze si dupa rootkit!

dupa ce devirusezi PC-ul tau poti sa descarci prin intermediul lui tool-ul Microsoft de creare usb stick bootabil cu Windows 10/11

desi mai intelept este sa faci acel stick usb pe un PC care nu este infectat sau nu a fost recent, in fine

| sierra1 a răspuns:

Scanează-l cu un antivirus bun (așa cum zici tu că ai viruși pe pc, așa o să afli și ce-i cu stickul)

| VoidEternal a răspuns:

Un stick e 20 de lei. Cumperi unul și rogi un prieten sa îți pună Windows pe el.

| adryang78 a răspuns:

Cea mai sigură metodă:
1. Descarci o distribuție Linux, minimalistă (Xubuntu, Lubuntu, de exemplu). Sunt complet gratuite.
2. Descarci Unetbootin sau, mai bine, Balena Etcher. La fel, sunt gratuite.
3. Pe un alt USB, instalezi distribuția de care ziceam, adică îl faci bootabil folosind unul dintre softurile de mai sus.
4. Bootezi de pe USB și alegi să rulezi distribuția live. Nu se va instala nimic în PC, totul va rula de pe stick. Dar poți instala un antivirus, chiar dacă rulezi sistemul de operare live.
5. Descarci cel mai bun antivirus pe care-l poți găsi și rulezi o scanare în adâncime a stick-ului pe care ai Windows.