| Cristian_Ionut_Niculae_1997 a întrebat:

Buna seara TPU,
Deci am un hard de pe un calculator mai vechi( este pe ATA) la care s-a ars placa de baza, eu dupa cumparandu-mi un nou calculator pe sata 3 si toate cele... Intrebarea mea este daca imi cumpar un "Rack extern " pot sa conectez acel hard vechi la calculatorul nou ca sa il pot accesa din nou?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.okazii.ro/......a173045235

am gasit acest adaptor si rack asta https://www.emag.ro/......D80VYMBBM/

Achim TItus

19 Iun 2015

Review
Este pentru versiunea veche de HDD nu este Sata. Să aveți grijă la acest aspect...
9 Adauga comentariu Vezi comentarii (2)
C
Ciprian

16 Ian 2017

Folositor daca recuperezi un harddisk de laptop vechi
Achizitie verificata
Singura carcasa de drive extern cu interfata IDE pe care am gasit-o la un pret acceptabil. Cele de pe Amazon sunt mult mai scumpe (plus taxe).

Daca ai un harddisk mai vechi recuperat dintr-un laptop vechi, poti continua sa-l folosesti ca si drive extern.

Vedeti ca vine cu un cablu dublu de USB-USB, deci nu mai trebuie sa cumparati. Eu n-am stiut (nu e specificat) si am cumparat un cablu pe degeaba, in avans.
2 Adauga comentariu
S
Solidfire

12 Oct 2016

Excelent
Achizitie verificata
Recomand. Raport calitate/pret super ok

3 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Ar trebui sa mearga. Pe USB si cu alimentare de 12V. http://bit.ly/36yrjrA sau intern sau cu tot cu carcasa. Eu n-am folosit ca sa stiu cat de bune sunt.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din cate stiu eu, nu poți sa accesezi ceea ce ai pe hard. In schimb daca il formatezi il poți folosi fie intern, fie extern.

| Cristian_Ionut_Niculae_1997 explică:

Multumesc pentru raspunsuri!