| luciboss a întrebat:

Vreau sa cumpar un hard disk si vreau sa stiu daca toate hard disk-urile au porturi sata.Si cand le conectez la placa de baza conteaza ce sata e(2 sau 3)

1 răspuns:
| alexmircescu13 a răspuns:

Nu toate hard disk-urile au porturi SATA, exista modele mai vechi cu port IDE. E adevarat ca acestea din urma nu prea se mai gasesc in magazine. Diferenta dintre sata2 si sata3 este ca sata2 poate atinge o viteza maxima de transfer de 300MB iar sata3 de 600MB. Daca vrei sa conectezi un hdd sata3 pe o placa de baza cu sata2 o sa mearga cu maxim 300MB, fara alte probleme.