| dannyel86 a întrebat:

Buna prieteni! happy
Ma adresez celor care se pricep la conectica / retelistica.
Am primit un rack vechi pentru hard extern IDE, dar acesta are nevoie de alimentare. Din pacate, nu am idee unde sa gasesc un astfel de cablu (produsul e adus din Marea Britanie), dar poate stie cineva dintre voi macar cum se numeste.
Las mai jos poza cu rack-ul respectiv:

https://ibb.co/3C84SS1

Daca va intrebati de ce nu cumpar un rack pentru hard extern SATA, raspunsul e unul simplu: am mai multe harduri IDE si vreau sa le folosesc ca spatii de stocare date. big grin

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu are nicio legătură întrebarea ta cu rețelistica.
Nu cred să găsești mufă ca aia din stânga, nu mai vorbesc de alimentatorul adecvat.
Totuși, înclin să cred că era vorba despre o sursă care livra +5 și +12 V. Cumperi o sursă AT (sh) și tragi fire direct.

| dannyel86 explică (pentru mihai69):

Multumesc! big grin Cred ca cel mai bine e sa ma orientez catre un adaptor IDE/SATA to USB si rezolv mai usor problema. Eram curios daca rack-ul vechi mai poate fi folosit.

| mihai69 a răspuns (pentru dannyel86):

Și IDE/USB e o soluție, dar și rackul tău poate fi folosit.
Da, mufa rotundă e alimentarea, cea "pătrată" e o ieșire USB, cea îngustă... poate fi orice...

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sunt alimentatoare (specializate dar nimic deosebit in ele) care folosesc conectorul incercuit. Sau cum ar fi dar atenție la tensiune (cca 5v cc) și curent suficient

https://ibb.co/r6BkNtn

| dannyel86 explică (pentru sierra1):

Si mufa rotunda din stanga la ce foloseste?
Ma gandeam ca acolo e alimentarea.
Mufa incercuita de tine arata ca cea de la imprimante, prin care se face conectarea la pc. Trebuie cautat ceva similar? happy

| sierra1 a răspuns (pentru dannyel86):

La ce mai contează, tu vrei s-o alimentezi!

cu plăcere

| relian a răspuns:

Inteleg ca vrei sa folosesti un lucru care deja il ai,dar sa stochezi date pe un hard,ala se poate defecta oricind si poti perde datele alea,au piese mecanice in miscare,deci ceva problema mecanica, eventual discu se poate zgiria si s-a dus de suflet.

Rack este de fapt un profil de metal pe care se prinde ceva, deci ce ai tu nu-i rack, ala este un dispozitiv care face acel HDD extern, deci ai acolo acea carcasa si in ea ceva modul electronic.
Cablu poti folosi cablu USB, vad are 3 porturi, deci unu din ele ar fi de alimentare, se alimenteaza direct din PC ai nevoie doara de cablu.
Banui ca ar fi unu din cele din stinga, ala USB ar fi pentru transfer de date.
Unde gasesti cablu de alimentare? La magzine care vind cabluri pentru calculatoare, te ducu cu poza la aia si stiu aia care din alea ar fi de alimentare.
nu cred sa coste cablu ala cine stie cit.NU esti pe linga mine ca tias fi dat eu un hard de ala SATA laughing numa sa nu te mai vad cu dinozauri laughing banui ca e si slab ca si capacitate.

Cred ca mufa rotunda e aia de alimentare, deci gasesti un cablu cu mufa rotunda la un cap si mufa USB la celalalt capat.
Mufa ingusta din dreapta este USB, aia patrata nu stiu, cel mai indicat este sa mergi la magazin cum am zis.