| SkryPer a întrebat:

Am 4 sloturi de memorie la PC
2 albastre si 2 negre.
Eu am doar doua plăcute de memorie
Plăcutele sunt puse pe 2 sloturi albastre
Am o întrebare. daca pun o memorie in slotul albastru iar cealaltă in slotul negru are ceva?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Care ar fi motivul pentru care ai schimba slotul pentru rami? happy Sau esti doar curios?
Cand doua placute de rami sunt asezate pe sloturi de aceeasi culoare, ele sunt imperecheate si au o performanta mai mare decat daca sunt montate pe culori diferite.
In plus, in manualul placii de baza ar putea indica prioritatea la montare a placutelor de rami in ceea ce priveste sloturile, pentru ca sistemul sa functioneze corect si la performante maxime. Prin urmare, daca nu ai probleme cu memoria ram, recomandat ar fi sa nu umbli la componente. big grin

| SkryPer explică (pentru dannyel86):

Motiv, Când pornesc PC-UL emite niște semnale, am citit mai multe despre aceste semnale și mulți spuneau sa scot memoria și să le bag in alte sloturi, și de-aia eram confuzwinking

| Butters a răspuns:

Dacă semnalele sunt sonore, e posibil ca una dintre plăcuțe să fi murit, să fie mișcată sau poate slotul nu e ok. Dacă le ai pe albastru, bagă-le pe negru și vezi ce se întâmplă.