| Alberto4002 a întrebat:

Salutare,am un pc cu 8 gb de ram ddr3 si nu ii pot da de cap, placa mea de baza are 2 sloturi albastre pentru ram si 2 negre pentru rami secundari si nu stiu de ce bipaie de 3 ori pcu si nu porneste...am schimbat ramii intre ei si acum imi citeste doar 4 gb.Cel de pe slotul albastru. Cealalta placuta de pe slotul negru nu o mai citeste...ce este de facut? Am incercat sa le schimb in toate modurile si doar in pozitii asta merg, daca le schimb altcumva nu mai merg, slotul 1 si 4 merg atat, nici macar cu 1 ram nu merge daca il las

13 răspunsuri:
| marinaru777 a răspuns:

Cand bipaie este un RAM defect.

| Alberto4002 explică (pentru marinaru777):

Stiu Dar daca il mut pe slotul 1 nu mai bipaie. ..pe restul toate bipaie

| marinaru777 a răspuns:

Si chiar daca muti si merge te pomenesti cu blue screen si nu stii de unde.
Uite totul despre RAM trebuie sa fie aceeasi frecventa si latenta. Latenta acel CL conteaza foarte mult.
https://www.google.com/......tau/%3famp

| Alberto4002 explică (pentru marinaru777):

Si daca pun rami tot ddr 3 cu frecventa mai mare...vor functiona in sine. ..nu neap arat la frecventa maxima, de ex daca eu pot sa pun doar ddr3 1333mhz si pun 8 gb ram 1666 mhz, ei vor functiona la frecventa de 1333?

| marinaru777 a răspuns (pentru Alberto4002):

Da functioneaza la frecventa maxima a placii de baza. Sa pui 1 singura placuta problema apare cand sunt 2 placute si difera latenta acel CL.

| marinaru777 a răspuns:

Uite placa ta de baza, suporta 32gb ddr3 frecventa 1333 maxim deci daca bagi ddr3 de frecventa mai mare v a lucra la 1333
https://ark.intel.com/......h67bl.html

| Alberto4002 explică (pentru marinaru777):

Mai am o intrebare, daca pun 2 rami diferiti de cei pe care ii am acum vor functiona?

| marinaru777 a răspuns (pentru Alberto4002):

Ramii aia sa aiba aceeasi frecventa si latenta, latenta e CL ul acela si reprezinta viteza de transfer catre procesor. Daca difera se poate sa ai probleme.

| Alberto4002 explică (pentru marinaru777):

Adica de ex eu am 8gb ram ddr3 1600mhz.....si vreau sa ii mai adaug inca 8 gb tot 1600 mhz ddr3...trebuie sa ma uit la altceva?

| NLS a răspuns (pentru Alberto4002):

Da, latenta placii noi (numarul de dupa CL) trebuie sa fie identica cu latenta placii tale.

Altfel sunt mari sanse sa nu fie vazuta placa de RAM de catre placa de baza.

| Alberto4002 explică (pentru NLS):

Am inteles, multumesc

| frederyc a răspuns:

Scrie te rog ce model de placa de baza ai si ce model de ram ai

| Alberto4002 explică (pentru frederyc):

Placa de baza este Intel DH67BL si ramii...nu scrie nico firma pe ei