| kopotoru a întrebat:

am cumparat azi niste boxe iar cand vreau sa conectez castile la ele merge dar cand modific volumul din boxe nu se modifica si in casti ramen la fel! Care sa fie problema? De auzit se aude sunetul in casti, iar daca deconectez castile de la boxe volumul merge perfect se schimba mai tare sau ma incet.

5 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

De ce ai conecta căștile la boxe? Lol

| Bizon95 a răspuns (pentru Dalmore):

Pe post de amplificator de casti
sa nu scoti boxele si sa bagi castile, si apoi invers
etc.

nu am mai auzit de asa ceva, dar nici imposibil nu e, ca boxele alea iesirea de casti sa fie connectata direct de la intrarea dinspre calculator, in loc sa fie connectate la iesirea spre difuzoare

DU-LE INAPOI, alta solutie nu ai, asta nu e defect de fabricatie, e defect de design

Bula
| Bula a răspuns:

Este pentru protejarea castilor (care sunt folosite doar de control). Prin iesirea de casti se verifica DOAR daca este semnal de intrare la amplificator (daca nu se aude nimic in difuzoare), cum ar fi: cablul de intrare intrerupt sau introdus in mufa de iesire nepotrivita, fara semnal).

Amplificatorul scoate putere mare, la care nu ar rezista castile si s-ar arde.

| kopotoru explică (pentru Bizon95):

Nu prea le am eu cu tehnologia dar stiu ca mai demult am avut boxe cv mai vechi si mergeau castile conectate la ele iar cand dadeam volumul mai tare din boxe se auzea mai tare in casti, nu sti ceva solutie ca se se auda mai tare castile? eu le aveam conectate direct la sursa si se auzeau destul de incet, asa ca am decis sa cumpar boxe care au si loc pentru mufe de la casti crezand ca o sa se auda mai tare!

| Bizon95 a răspuns (pentru kopotoru):

Nu stiu daca mi-ai raspuns corect mie, eu am spus exact acelasi lucru, Bula te-a contrazis

in alta ordine de idei, eu nu pot sa contest cu adevarat pe Bula, nu am mai folosit boxe separat de calculator de ani buni, (am trecut pe un laptop care are un subwoofer micut, si se aude destul de tare, iar in rest mi-am luat casti wireless 7.1 care BUBUIE cand chiar ma apuca dorinta sa ascult ceva chiar tare, iar inainte de asta nu am mai schimbat boxele de ani buni... erau puternice si nefolosind-ule tare au mers binemercic... si acum le am aruncate in coltul unui dulap si functionau cum spui tu dadeam mai tare volumul boxelor se auzea mai tare in casti)
asa ca intre timp poate s-a mai schimbat ideea, lucru posibil, iar ce spune el e absolut corect: daca amplificatorul e destul de puternic iti poate sparge urechile sau, mult mai probabil iti poate arde castile