| GSTAR a întrebat:

Am cumparat un pachet de aplicatii acum vreo 6-7 ani (se numeste GameHouseGameCollection) pentru calculatorul pe care il detineam atunci (unul cu un sistem de operare Windows XP). Ulterior, prin 2018, mi-am achizitionat alt laptop cu Windows 7, de data aceasta. Am instalat pachetul de aplicatii fara probleme. Nu mi-a cerut licenta, totul a decurs normal. Acum o saptamana, mi-am achizitionat un alt laptop, pentru ca cel cu Windows 7, care era un HP, i l-am daruit altcuiva. Actualul meu laptop se numeste Huawei MateBook D14 si ruleaza Windows 10 fara probleme. Insa exista totusi o problema. Pachetul de jocuri GameHouse din 2010 sau cand a fost cumparat este stocat pe un CD. Laptopul meu actual nu are CD ROM, unde sa pot introduce CD-ul, asa ca le-am mutat programele pe un stick, cu tot cu progres. Pachetul de aplicatii a ramas si pe stick-ul USB si pe CD-ul original. Problema este urmatoarea. Am mutat, am copiat, iar cand sa intru pe un joc (oarecare, la toate se intampla la fel) imi spune ca am un timp limitat de incercare de 60 de minute. Am cheltuit timpul, dupa care am dat executare ca administrator si a mai mers inca o data sau de doua ori. Dupa care nu a mai functionat acest bug. Am dat restart, am dat shut down, am tot incercat in decursul acestei saptamani si nimic. M-am gandit la 3 variante
1. Sa cumpar un DVD Writer extern si sa il instalez (pachetul de aplicatii) din nou pe acelasi laptop;
2. Sa cumpar o licenta;
3. Sa editez programul (adica sa il inspectez, sa ii modific codul) si sa imi prelungesc timpul de incercare gratuit.

Ce spuneti? Cum ar fi mai OK. Specific ca a treia varianta este cea mai convenabila.

1 răspuns:
| ViruseZ a răspuns:

Eu crded ca 1. Sa cumpar un DVD Writer extern si sa il instalez (pachetul de aplicatii) din nou pe acelasi laptop; este cea mai legala optiune; Masurile de anti-piracy ale jocului nu iti permit sa te joci fara CD-ul in sine