| Neptune07 a întrebat:

am luat un laptop de la flanco(Acer predator 300), si am incercat sa reinstalez windows-ul cu un stick (da e bootabil), dar laptopul nu il vede la boot.Stiu sigur ca e ok pentru ca pe calculator il vede.Am incercat sa fac update-uri la sitemul de operare (linux) dar imi cere parola de la administrator iar eu nu am de unde sa o stiu.Am mers la Flanco de 3 ori si mi-au tot dat parole dar nu mergeau, iar intr-un final m-au chemat cu laptopul.Au spus sa nu ma chinui cu asta si sa reinstalez windows-ul cu un stick bootabil (angajatul de acolo si-a pus stick-ul cu un linux pe el iar laptopul il vedea), dar efectiv ei nu vor sa-mi dea parola(poate nu o stiu).Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Heavenonearth a răspuns:

Folosește alt stick, dar formatat de w7 la cineva, și bagi w7 cu programul de instalare bootabil ori alt program simplu pentru tine.Altă variantă este cu dvd dacă ai intern sau extern, alegi una din ele pentru instalare.Mă voi uita diseară ce program am folosit pentrj bootare.

10 răspunsuri:
| Heavenonearth a răspuns:

Intri la bios, e o optiune de boot mode selection și acolo trebuie să selectezi uefi and legacy. Uefi e pentru w8 și w10 iar legacy pentru w7. După aia selectezi la boot option pentru rulare stick.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Este un laptop de 1000 euro
pai imi cumpar ultimul model de bmw si nu stiu sa l pornesc
cam asa este
eu zic ca 50-100 lei sa platesti pe cineva sa faca totul ok este solutia ideala
sigur windows care il ai nu recunoaste ssd ul
deci incearca windows pana gasesti unu sa vada ssd sa poti pune windows sau apeleaza la un cunoscator
incearca win 8.1x 64 pro sau ultimate sau enterprise
daca nu este ok pune windows 10 dar nu prea e ok la jocuri
sigur win 10 il vede

| flixbuster a răspuns:

Nu stiu cum ai facut stick-ul dar probabil pe laptop ai activat UEFI boot-only (daca nu si Secure Boot). Ori umbli in BIOS si activezi si Legacy boot (cum ti-a spus si @Ambery) ori iti faci stick-ul de instalare Windows cu Rufus si alegi GPT la Partition Scheme si UEFI la Target System.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Cine ti-a facut stickul in primul rand trebuie sa ai un iso controlata cu powerISO daca imaginea iso e butabila sau nu si dupa acea o pui pe stick cu poweriso sau cu rufuz

| Neptune07 explică (pentru flixbuster):

Programul Rufus nu imi lasa optiunea sa aleg (am doar o optiune)

| DeyCj a răspuns:

Vrei să instalezi Windows-ul pe acest laptop sau vrei să resetezi parola de linux?
Dacă vrei să instalezi Windows-ul trebuie să ai în BIOS o setare la boot mode, setare ce trebuie schimbată din UEFI în Legacy
Dacă vrei să resetezi parola de root din linux trebuie să știi ce sistem de operare linux ai, iar în funcție de asta resetarea parolei de root se face diferit, dar numai din terminal.

| Neptune07 explică (pentru Heavenonearth):

Am selectat dar tot nu vede stick-ul.
In security mai este un boot mode pe care nu il pot selecta.

| Neptune07 explică (pentru DeyCj):

Imi cere parola de administrator in terminal.Iar in boot mode nu imi apare optiunea Legacy, desii am secure boot pe disabled.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Bootabila

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Se intelege ori cum