| FlorentinMaldan a întrebat:

Pe sitemul de operare linux ce fel de jocuri merg?

Răspuns Câştigător
| Resurrection a răspuns:

Linuxul nu e facut pentru a rula jocuri pe el, e pentru munca, programe, programari. Pune-ti un windows daca vrei sa te joci. Bafta

4 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Poi, Minecraft merge daca instalezi Java, in rest, ai acolo un app center cu cateva joculete, nu sunt cine stie ce, Linux este folosit pentru servere (este foarte stabil). Si eu vreau sa trec pe Linux dar sunt programe de Windows de care am nevoie. si din cate am auzit va aparea Steam pentru Linux, de fapt a aparut dar este in testare, si cu ocazia asta mai multi producatori de jocuri se vor axa si pe platforma astawinking

PS: merg si jocurile ce necesita HTML5, Flash sau Java, cum ar fi cele de pe Facebookwinking

| tsunami11 a răspuns:

Mult mai simplu puneti windows si gata nu vor mai fi atitea probleme.

| pnker a răspuns:

Exista platforme care te ajuta sa rulezi programe sau jocuri de windows pe Linux.

| MarioTGK a răspuns:

Iti trebuie un program pentru jocuri nu sunt jocuri speciale