| Andreeauta a întrebat:

Am o imprimanta HP ink advantage 3635. Am avut cartusele de start umplute 20% si am cumparat altele originale umplute. Acum o vreme mi s-au terminat si le-am reîncarcat au functionat cam 2 saptamani dupa mi-au spus ca este cartusul gol. Atunci am mers si l-am reincarcat din nou dar tot nu merge. Am încercat toate metodele de pe net sa resetez nivelul cartusului dar nu a functionat nimic. Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu nivelul afisat al cernelii din cartuse trebuie sa te preocupe, ci faptul ca foaia iese alba, fara text.
Cerceteaza cartusele - tamponeaza capul de printare pe un servetel uscat, sa vezi daca lasa urme. Daca are capul uscat s-au infundat, il tamponezi pe un servetel umed, in ideea ca se va desfunda si va putea fi refolosit.
Poate imprimanta genereaza un cod de eroare, si atunci trebuie sa tii cont de acesta si sa cauti solutii pentru remedierea lui (o resetare a imprimantei ajuta de multe ori).
Analizeaza contactele de pe cartus si din imprimanta. Orice urma de cerneala pe ele poate cauza probleme de listare.
Eu lucrez numai cu imprimante HP, am avut astfel de probleme, dar am gasit si rezolvarea lor.

11 răspunsuri:
| Andreeauta explică (pentru dannyel86):

Nu imi iese foaia alba ca am scos foaia de testare cand am apasat pe putonul de on/off si butonul de anulare. Dar atunci cand vreau sa printez ceva din PC imi da eroarea si nu ma lasa sa printez

| dannyel86 a răspuns (pentru Andreeauta):

Ce spune eroarea? La ce se refera? (ar fi bine sa o scrii in engleza pe TPU, ca sa-mi dau seama de sursa ei). De cele mai multe ori, erorile apar si din cauza cartusului color.
Nici pe mine nu ma lasa sa printez, dar scot cartusul color din imprimanta si il folosesc doar pe cel negru. Vezi daca poti printa in maniera asta, fara cartusul color in dispozitiv.
Nu e exclus sa fie chiar o problema in softul sau driver-ul din calculator. Virusii si erorile din sistem pot influenta functionalitatea perifericelor. De aceea, poti incerca si o reinstalare curata a driver-ului imprimantei. Poate isi revine. (dar numai dupa ce dezinstalezi corect varianta actuala din pc)

| Andreeauta explică (pentru dannyel86):

Pai dupa amiaz cand vin de la scoala ti o scriu. Eu am dezinstalat tot ce tine de imprimanta de pe calculator. Si nu am mai instalat la loc. Am incercat sa printez si prin wi fi direct dar tot imi da aceeasi eroare

| Andreeauta explică (pentru dannyel86):

Eu am selectat sa printez alb-negru si eroare spune:Cartridge problem
HP 652 TriColor. Cartridges listed above are damaged or have failed. Remove them and replace whit new cartridges. To order a genuine HP replacement cartridge onlinr, click buy now
Si am optiunea sa cancel printe, help sau buy now. Te rog ajuta ma si ti dau funda

| Andreeauta explică (pentru dannyel86):

Si daca scot cartusul color din imprimanta ma lasa sa printez dar iese foaia alba

| Andreeauta explică (pentru dannyel86):

De fapt merge fara cartusul color

| dannyel86 a răspuns (pentru Andreeauta):

Daca iese foaia alba cand printezi doar cu cartusul negru, inseamna ca acesta nu lasa urme. Scoate-l si pe el si tamponeaza capul de printare pe un servetel (umed, apoi unul uscat), sa vezi daca apare o dunga neagra. Daca nu se intampla asta, capul poate fi uscat s-au infundat.

| Andreeauta explică (pentru dannyel86):

Fara cartusul color merge sa printez. Dar e vreau sa printez si cu color

| dannyel86 a răspuns (pentru Andreeauta):

Cartusul color se defecteaza mai repede decat cel negru.
E si mai greu de intretinut, de reumplut.
Singura solutie pe care o vad in cazul tau este sa cumperi un alt cartus color, dar acest fapt nu renteaza absolut deloc.
Ii mai poti da o sansa sa reumpli cartusul color la un centru refill (asa cum ai facut pana acum), dar nu exista garantia ca va functiona.
Pastreaza imprimanta pentru listarile alb-negru, iar pentru printarile color apeleaza la un Copy-Center ieftin din localitatea ta sau din orasele din apropiere.
Am momentan doua Hp la care cartusul color e dus de mult timp si nu ma pot folosi de ele.

| Andreeauta explică (pentru dannyel86):

Dar sa zicem ca as cumpara unul nou. Va funcționa?

| dannyel86 a răspuns (pentru Andreeauta):

Cauza pare a fi cartusul color, iar inlocuirea lui ar fi o solutie.
Clipul de mai jos iti arata procedura de curatare contacte la cartus si imprimanta
https://www.youtube.com/watch?v=CQxXSlEKgHw