| Monique_3125 a întrebat:

Am o imprimanta Canon si am vrut sa reincarc, cartusele cu cerneala... le-am reincarcat dar acum nu merge, imi spune ca cartusul color este gol, cu toate ca eu l`am incarcat... vreau sa mentionez ca l`am reincarcat cu seringa, oarae nu e destul? sau de ce nu merge?

Răspuns Câştigător
| stealthb a răspuns:

Toate cartusele cu tus sunt reincarcabile, alea cu toner evident ca nu ca n-ai cum sa injectezi toner. Imprimantele au memorie si tin minte cand s-au golit cartusele si tin minte si care cartuse s-au golit, tocmai ca sa nu poata fii umplute ca sa te oblige sa cumperi altele noi de fiecare data ca sa-si faca ei bani. Intri aici http://www.refillinstructions.com/ si selectezi cartusul tau. O sa-ti arate cum sa dai gaura si cum sa umpli cartusul. Apoi pui cartusele la loc si downloadezi IPTool din linkul pe care ti l-a dat mefisto23. Intri in IPTool si dai reset pentru cartusul respectiv (color sau b&w) si gata. Imprimanta iti va arata ca sunt 100% incarcate. Daca nu le-ai incarcat 100% e posibil sa ti se goleasca inainte ca imprimanta sa-ti zica ca se golesc, deoarece cartusele n-au senzori. Imprimanta pur si simplu tine minte cat tus a folosit. Si eu am o IP1800 si exact cum ti-am zis fac si eu si merge. Sper ca ai inteles. Succes!

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Trebuie probabil să umbli şi în setările de la imprimantă să îi spui că are cerneală. Să îi spui că i-ai înlocuit cartuşul. Asta păţisem şi eu cu una lexmark.

| yuli10 a răspuns:

Si eu am avut imprimanta tot canon si am avut aceeasi problema. dupa ce am terminat cerneala cu care venisera cartusele initial umplute am cumparat sticlute cu care sa le reincarc si foloseam seringa dar fara sa le penetrez cu acul; doar picuram cerneala pe buretelul acela... se umpleau destul de greu si era foarte incomod, patam o gramada de chestii pe aici si cum ai zis si tu apoi dupa ce imprimam putin iarasi imi zicea ca sunt goale...
acum mi-am luat alta imprimanta tot canon (cealalta s-a stricat intr-un final) si in loc sa reincarc cartusele pur si simplu iau unele noi si le inlocuiesc big grin e mai bine asa, e mai usor si mai rentabil tongue

cred ca depinde de imprimanta, dar eu acum pentru canon pixma 2000 (parcabig grin) dau cam 13ron pe cartus negru si 160 pe unul colorat. si se consuma greu; pe cele colorate nu le-am mai schimbat de vreo 6 luni si sunt pe jumatate pline inca. dar mentionez ca nu folosesc imprimanta excesiv big grin

| Mefisto23 a răspuns:

Ok! Fii atenta! Nu stiu ce imprimanta ai, dar dupa problema care ai descris-o cred ca e din clasa IP. Iti trebuie un programel: IP Tools se cheama pe care il iei de aici :

http://printertools.blogspot.com/2007/11/reset-canon-ip-1880.html

Pe pagina asta ai toate detaliile despre cum sa procedezi. Banuiesc ca stii engleza deci nu mai stau sa mai traduc. Urmeaza intocmai acele instructiuni si o sa vezi ca nu mai ai nicio problema!

Sa ne zici daca s-a rezolvat!

| Monique_3125 explică:

Oare*

| gherghe_9739 a răspuns:

Cartusul nu este reincarcabil, trebuie inlocuit sa-u cumperi alta imprimanta

| eugen_3772 a răspuns:

Am si eu o problema.Am o imprimanta Lexmark series 2000 X 2670 cu cartuse 14-15 nu s-a golit ala alb negru (14) am incrcat sa le incarc si nu le recunoaste stiti cumva ce pot sa fac va rog?

| aurelianporumb a răspuns:

Salut
la mine problema este cam asa: am incarcat cartusele si cel
negru nu e recunoscut... l-am schimbat si la fel
mai exact nu printeaza nimic albinegru
in locul din dreapta unde se duc cartusele cand nu printeaza
e ceva cerneala neagra...
unde sa unblu?
mersi!