| Kingu11 a întrebat:

Am o intrebare, daca bag windows 8 pe virtualbox de pe un windows 10, imi va afecta windowsul sau cum? Vreau sa stiu daca il pot instala pe un anumit hard disk.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai probleme doar ca trebuie sa fii atent. Daca stergi virtualbox ramai fara acel Windows 8. Iti recomand sa bagi Windows 8.1. Este mai bun decat 8.0 care a fost un rateu.

| LinxCont a răspuns:

In virtualbox se creaza masini virtuale care contin un fisier - hard disk virtual si toate modificarile facute in acea masina virtuala raman acolo, nu afecteaza windows-ul gazda. In orice windows se poate instala virtualbox, iar intr-o masina virtuala se poate instala orice windows. De exemplu, pot avea in calculator w10, iar in virtual box mai multe masini virtuale cu xp, vista, w7, w8, w10. La fel, pot avea in calculator XP si in virtualbox w10.
Nu e nevoie sa se instaleze pe alt hard disk. Se creaza un fisier unde vrem noi care tine loc de hard disk.
Dupa ce se creaza o masina virtuala, se instaleaza windows-ul in acea masina ca in orice calculator si toate modificarile se inregistreaza in fisierul hard disk. http://www.youtube.com/watch?v=Sgfa25ltul4