| Gusky9 a întrebat:

Vreau sa instalez windows xp.Acum am windows 7.In local disk D am niste poze importante. Windowsul il voi instala in local disk C.Fisierele din local disk D se vor sterge?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alegi din bios ca unitate primara de bootare cd/dvd-rom, bagi cd cu windows, dai restart si urmezi pasii. Cand ajungi la ecranul care te intreaba unde vrei sa instalezi wind, vei alege paritia C, apoi te va intreba daca vrei sa o formatezi sau sa instalezi pe langa ce exista deja.

10 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Ai grija sa stergi doar partitia C si apoi sa o recreezi.
Cel mai bine e ca inainte de instalare sa te uiti la dimensiunea partitiilor.
Asa sigur nu ai cum sa gresesti atunci cand stergi o partitie.
Instalarea e destul de simpla si se face cam asa ceva: http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html

| Gusky9 explică (pentru jabiilord):

Adica atunci cand imi cere sa aleg dintre 3 partiti( C D si unpartitioned space dau delete la C si apoi dau create?

| agent003 a răspuns:

Downgrade nu poti face, daca ai pozele in discul D, nu-ti fa griji, daca vei pune xp in loc de 7 pe discul C, deoarece trebuie sa faci formatare la C, astfel discul D nu va fi afectat

| Mariusik97cj a răspuns:

Daca windows-ul l-ai avut instalat in Local Disk C nu ti se vor sterge datele din Local Disk D, ci doar cele din Local Disk C.

| marinlotca a răspuns:

Nu nu se shterge...dam asta conteaza de cine stie schimba windowsuribig grin

| eleev a răspuns:

Pai da.La reinstalarea windows totul din calculator se sterge.Cred ca daca sunt poze atunci nu este greu sa le pui pe stik.

| Gusky9 explică (pentru eleev):

Nu este vreo modalitate sa nu se stearga?

| Gusky9 explică (pentru eleev):

Pai am windows 7 si vreau sa fac cum se spune "downgrade" in loc de windows 7 sa pun windows xp

| suntserios a răspuns (pentru eleev):

Nu ai instalat niciodata un windows, dar totusi iti dai cu parerea.

@Gusky9 - se va sterge doar partitia in care vrei sa instalezi windows, asta daca alegi sa o formatezi.

| Gusky9 explică (pentru suntserios):

Adica explica-mi pasii
te rog