| ExtreamL4D a întrebat:

am o problema cu pc-ul. Saptamana trecuta am luat de pe eMAG memoria ram http://www.emag.ro/......ET1W2BBBM/ si detin placa de baza http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-S%20UCC/. Problema e ca, cu memoria aceasta nu porneste monitorul, dar coolerele da. Am vazut ca e compatibila, sau poate nu am vazut eu bine. Sa fie de la sursa mea ca e de 230w? Cu memoria puza coolerele nu se mai invart asa tare. Aveti vreo ideea de la ce sa fie?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai 4 sloturi de memorie. Doua sunt DDR2 si doua DDR3. Tu trebuie sa pui memoria numai in sloturile DDR3 care trebuie sa aiba ori culoarea mov ori cea galbena. Trebuie sa vezi. Idea este ca memoria DDR3 se poate folosi numai cu procesoare care au socket AM3 din seria AMD Phenom™ II X6 / X4 / X3 / X2 / Athlon II X4 / X3 / X2 si Sempron.
Ce procesor ai?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si mai este o problema: schimba sursa cu una de macar 600 W.

| ExtreamL4D explică:

Procesor am un amd sempron le-1100. Lasa-mi id tau sa vorbim mai multe.