| 5yr0Kk a întrebat:

am o problema destul de urata cu PC-ul
am o placa de baza Gigabyte GA 990xa-UD3 si 4GB de ram(2x2GB) corsair
daca las o singura placuta de ram(oricare dintre ele) tottul este perfect cand le pun pe amandoua in dual channel sau nu erori peste erori..care poate sa fie problema ca eu nu mai stiu...

3 răspunsuri:
| Ady_AdriaNn_1997 a răspuns:

Verifica daca amandoua placute au aceeasi frecventa. daca nu scrie pe ele incearca cu aida 64, sau ceva asemanator.

| gr83dut a răspuns:

NU are legatura cu frecventa... daca una dintre ele are o frecventa mai mica, in sistem amandoua vor functiona la frecventa cea mai mica (ex daca una este de 667 si una de 800 amandoua vor functiona la 667)dar daca tie iti fac figuri in dual incearca sa faci proba punandu-le cate una pe rand pentru a te asigura ca nu este una defecta... la modelul tau de motherboard nu se poate pune problema ca nu suporta 4 gb. deci problema as fi la una din placute.Incearca sa schimbi si chanele de dual adica daca separat nu fac niciuna probleme schimba chanelele.alb-alb. si albastru albastru sa ni fie vreo problema la soketuri. Sper ca ti-am fost de folos. Funda?

| 5yr0Kk explică (pentru gr83dut):

Crede_ma ca am incercat orice pozitie si tot la fel marire voltaj din bios reset cmos...nu mai stiu.s-ar putea sa nu fie compatibile? placile ram sunt luate amandoua ca si kit dual channel...