| sparg21 a întrebat:

Salut, mi-am achizionat aceasta placa de baza https://www.emag.ro/......D9QFZSBBM/ și are 4 sloturi pentru Rami eu am doar un singur ram de 8 gb dar pe ea scrie ca suporta de dual Channel înseamnă că merge sa am doar 2 sau 4 sloturi ocupate? Sau poate sa meargă și cu doar o singura plăcută de ram?

1 răspuns:
| F4r4Num3 a răspuns:

Dacă spui că ai o singură plăcuță o să funcționeze în single channel, tot o să meargă.
Poți să ai toate spoturile ocupate tot o să funcționeze în dual channel.
Cand o să mai acizitionez o plăcuță RAM trebuie să ți cont de slotul în care ai pusă cealaltă plăcuță că să funcționeze în dual channel.