| bogdanmihai469 a întrebat:

Am o problema foarte ciudata cu laptopul: imi merge internetul pe el, adica pot sa intru si sa caut lucruri pe google, sa descarc lucruri, sa ma uit la filme, etc. dar nici un program nu se mai conecteaza la internet. De exemplu nu pot sa joc jocurile ce au nevoie de internet (gen minecraft), programele nu se mai update-aza(nici macar antivirusul), nu merg programele de descarcat filme, muzica si jocuri, si asa se intampla cu toate programele care au nevoie de internet in afara de browser. Ce pot sa fac? Cine raspunde va primi o funda magnifica.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Verifică în setările de la firewall, să nu fie restul porturilor blocate cu excepția celui de http (80).
Același lucru și la router.

| bogdanmihai469 explică (pentru mihai69):

De la router nu e pentru ca pe telefoane totul merge cum trebuie iar antivirusul e dezinstalat pentru ca, crezand ca antivirusul nu mai merge am incercat sa-l reinstalez iar acum ca nu se mai conecteaza la internet nu stiu de ce nu merge instalat.

| mihai69 a răspuns (pentru bogdanmihai469):

E posibil și să ai un virus. De obicei, atunci apare problema imposibilității instalării unui program AV.

| bogdanmihai469 explică (pentru mihai69):

Problema e di-nainte sa dezinstalez antivirusul

| qwertpro a răspuns:

Problema am mai avut-o si eu, o sa iti dau o lista de solutii:
1.Incearca sa dezactivezi antivirsul, deoarece el poate bloca reteaua pentru programe.
2.Dezactiveaza firewallul.
3.Asigurate ca nu ai programe care securizeaza conexiunea internetului la maxim.

| bogdanmihai469 explică (pentru qwertpro):

Tot nu merge. Am dezinstalat si antivirusul, am dezactivat windows firewall si tot nimic. Ce programe ar putea securiza internetul la maxim?

| CentyLox a răspuns:

Aplicatiile sunt oprite de la firewall. Cum sa le activezi? Uite link aici
https://youtu.be/tdbzxiPGGRc

| bogdanmihai469 explică:

Nu nici de la router ca doar pe laptop se intampla lucruri stranii si nici de la antivirus pentru ca e dezinstalat

| bogdanmihai469 explică:

Da, dar problema a aparut inainte sa dezinstalez antivirusul

| Marian0072 a răspuns:

A expirat licenta de windows big grin pentru ca e piratat sau daca e windows 10 luat de cand o fost pe gratis tot iti expira licenta

| bogdanmihai469 explică (pentru Marian0072):

Nu. Am windows 10 de cand l-am cumparat ca l-am cumparat deja cu windows.