| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile am observat ca nu mai pot instala diferite programe pe android.Am Allview P5AllDro si mi se pare foarte ciudat, pana acum am descarcat mii de programe si s-au instalat perfect. Uneori obisnuiesc sa le descarc de pe UC browser, iar unele programe au nevoie de update-uri, se descarca, dar apoi imi zice ca a aparut o problema la analizarea pachetului.Stiu ca unele poate nu sunt compatibile, dar de ce acum si la programe pe care le am in telefon si am facut pana acum update-uri la ele? Am cateva programe care isi fac update-urile de pe google play si merg foarte bine.Programele care le am in telefon sunt compatibile cu versiunea pe care o am, altfel nu se instalau.Ma gandesc ca poate am sters ceva fara sa mi dau seama.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica:
- daca ai suficienta memorie interna libera
- daca n-ai instalat si cativa "virusi" printre miile de programe instalate
- este indicat sa faci curat preiodic, sa stergi aplicatiile pe care nu le mai folosesti
- sterge din memorie fisierele temporare (foloseste macar aplicatia CCleaner, versiunea Android).
Si da, unde este posibil, seteaza uprade-urile la "manual", la majoritatea aplicatiilor este suficient sa faci upgrade doar pentru upgradeuri importante. Doar programul antivirus sa fie lasat sa se upradeze automat.

| Kasya a răspuns:

Sunt chiar obsedata de curatenie.Si da, am un program de curatare pe care-l folosesc zilnic.Sunt atenta ce instalez, chiar le sortez pe categorii iar ce nu mai folosesc sterg.Chiar daca descarc 7-8 programe, nu raman cu toate.Memorie nu am prea multa, de aceea am fost nevoita sa mai sterg din ele.Dar nu cred ca este de la memorie, altfel imi spunea ca nu mai exista spatiu.Multumesc oricum!