| BogdanAiud a întrebat:

Am o problema legata de front panel audio si back panel,eu am mufe jack in spatele carcasei dar si in fata,si cand am setat asa in winamp si programul de la placa mea de sunet onboard http://img600.imageshack.us/img600/653/capture2012031019 2156.png , imi merg castile bine (se aude clar) dar atunci mi se aude sunetul doar intr-o boxa,si cand le centrez (le pun la mijloc) in casti se aude foarte rau (ca din baie,cu echoou),va rog sa imi spuneti ce sa fac sa mi se auda clar si la boxe si la casti in acelasi timp sa nu mai fie nevoie sa umblu la setarile alea de fiecare data cand vreau sa ascult muzica.

13 răspunsuri:
| DryLeaf a răspuns:

Salut,
Intra la "Sound Effects", poate ai activat vreun preset si cauza asta se aude "ca din baie".

| BogdanAiud explică (pentru DryLeaf):

Am verificat si nu, nu e setat(stiu la ce te referi)! Mersi oricum de raspuns, nu sti ce alta cauza sa fie?

| DryLeaf a răspuns (pentru BogdanAiud):

Nici in Winamp? Am vazut ca ai selectat "auto preset". Opreste presetul la Winamp, sau macar stabileste unul.
Presets > Load > Preset...

Eu, spre exemplu, folosesc "soft rock".

Nu vad ce altceva ar putea fi. Castile? Misca mufa de la casti... poate-poate...

| BogdanAiud explică (pentru DryLeaf):

Nu are cum sa fie de la winamp dar, eu cand am luat pc-ul nu avea mufele de la front panel puse pe placa de baza si le-am conectat eu oare nu le-am "bagat" corect? Daca te pricepi te rog sa imi zici, am placa asta de baza : http://www.asus.com/Motherboards/AMD_Socket_754/K8VVM/

| DryLeaf a răspuns (pentru BogdanAiud):

Http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/sock754/e2611_k8v-vm.pdf

Pagina 1-24. Vezi daca ai "mufat" cum trebuie firele acolo.

| BogdanAiud explică (pentru DryLeaf):

De acolo ne prea inteleg nimic...

| DryLeaf a răspuns (pentru BogdanAiud):

Pe firele/capetele firelor de la front panel sunt scrise diverse chestii. Tu trebuie sa mufezi firele cum iti spune manualul sa o faci.

Exemplu: HP_L (banuiesc ca este headphone left) trebuie bagat in locul destinat lui (firului).

Te uiti la fiecare fir, vezi ce scrie pe chestia aceea de plastic de la capat, si vezi unde trebuie bagat.

| BogdanAiud explică (pentru DryLeaf):

Pe mufe scrie asa:
Line out fr
Line out rr

Line out fl
Line out rl

Mic in(r)

Mic power(l)

| BogdanAiud explică (pentru DryLeaf):

Mai scrie pe una GND

| DryLeaf a răspuns (pentru BogdanAiud):

Oh, la n**ba, nu am unitatea in fata...
Dar mufarea ai facut-o tu? Ti-a mers ok pana acum?
Incearca un update la driverul audio.

| BogdanAiud explică (pentru DryLeaf):

Mufarea am facut-o eu si imi aduc bine aminte ca a mers bine 1-2 saptamani, sa instalez alt driver? cel care e pe site-ul de la placa de baza, acum am driverul de pe cd-ul care mi l-a dat cand am cumparat PC.

| BogdanAiud explică (pentru DryLeaf):

Tot degeaba,nicio schimbare tot asa se aude,mersi frumos de ajutor,din PC nu cred ca mai e ceva de facut, sau nu stiu, daca ai timp azi sau maine sa intrii la mine in PC cu Team Wiewer...id:hai_dinamo22