| Vladutelu a întrebat:

Am scapat un LG G3 in apa si nu i-am scos bateria si celelalte componente, dar inca functiona. Dupa ce l-am pus la incarcam ( la 10 minute dupa ce l-am scapat) si mergea, iar la un moment dat s-a inchis! Acum cand il pun la incarcat se aprind doar LED-urile, nu si ecranul! Sa il mai las in orez sau ce e de facut? Multumesc frumos!

10 răspunsuri:
| Vali2265 a răspuns:

Cred ca s-a ars display-ul, daca e asta nu ai ce face decat sa il schimbi, dar mai bine iti iei un telefon nou.

| SoulReaver a răspuns:

De ce l-ai pus la incarcat dupa ce l-ai scapat? De ce nu i-ai scos imediat bateria? Primul lucru care il faci dupa ce il scapi in apa scoti bateria sa nu prajesti in el circuitele. Daca l-ai bagat si la incarcat sunt putine sanse sa mai mearga. Lasa-l in orez poate poate ai noroc.

| denisuka99 a răspuns:

Nu mai ai nimic de facut, trebuia sa faci asta 12 ore de cand a picat in apa si apoi sa il pui la incarcat.Acuma telefonul ii prajit ori te duci la service sa dai o groaza de banii ori cumperi un telefon nou

| 私は日本が大好き a răspuns:

Trebuia sa-i scoti bateria imediat dupa ce l-ai scapat, si de ce l-ai pus la incarcat asa? Apa este conductoare de curent electric, puteai sa te electrocutezi
Denisuka99 are dreptate, mai bine iti cumperi un telefon nou la service iti cere dublu e mai scump decat telefonul

| T0T a răspuns:

Trebuie să fii prost să faci asta laughing Telefonul trebuia închis și să îi scoți carcasa dacă mai voiai să fie în viață, dar noo tu îl pui la încărcat...

| untu a răspuns:

Daca ai avea putina minte sa te gandesti ca dupa ce l-ai scapat telefonul in apa, le scoti de acolo, scoti caracasele si bateria si pune-le intr-un bol mare cu orez si lasa-le acolo 1-2 zile! Dupa ce l-ai uscat, sa verifici daca mai functioneaza! Dar acum dupa ce l-ai pus la incarcat telefonul ti-ai ars nu numai displayul, ci tot circuitul si componentele electronice! va trebui sa cumperi altul nou! daca il duci la un service autorizat, reparatia va costa mai mult cat costa un telefon nou aparut pe piata!

| Vladutelu explică (pentru untu):

L-am pus la incarcat pentru ca aveam si husa si nu l-am scapat de tot in apa, cred ca a patruns putin, dar nu stiam ca a intrat apa si inauntru pentru ca nu l-am mai desfacut din moment ce functiona!

| untu a răspuns (pentru Vladutelu):

Posibil ca apa sa se fi intrat in circuitele din interiorul telefonului prin gaurile caracasei (mufele de conectare casca, incarcare, etc...)!

| Vladutelu explică (pentru untu):

Dar LED-urile se aprind, daca s-ar fi scurtcircuitat nu s-ar mai fi aprins deloc, nu? Nu vreau sa umblu la el, il las pana marti in orez...

| untu a răspuns (pentru Vladutelu):

Pune bolul cu orez pe calorifer ca absorb umiditatea mai repede si vezi daca merge telefonul miercuri seara!