| TTSP a întrebat:

Am un MSI GT 1030 lp oc varianta cu răcire pasiva, modelul gddr5 https://www.pcgarage.ro/......r5-64-bit/ la care i-am adăugat doua ventilatoare de 60mm deasupra heatsink-ului https://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/deepcool /icedisk-2/ la 5V prin molex( știu că e pentru hardisk, dar sta bine și la o placa video de genul). In gaming maxim 56°, până aici e bine, dar am observat că zona VRM-ului și a memoriei se încălzesc destul de tare, așa că am pus un ventilator de 80mm prin USB (tot 5V) pe spatele plăcii, in zona VRM-ului, daca tin palma deasupra lui se simte aer destul de cald, evident când e in jocuri. La memorie am pus thermal pads de la o tableta stricată, de pe memoria ei. Acoperă aproape toată suprafața memoriei plăcii video, cam 90% și sunt destul de groase, le-am pus cam greu dar stau bine, fac legătura între heatsink și memorie. Am făcut overclock așa cum am văzut pe net, 196Mhz la base și 420(inițial) la memorie, unde am pus 745Mhz, aici am văzut:
https://m.youtube.com/watch?v=b6kT0q6GX4w&t=64s
Nu a zis nimic de overheat, dar când pun un deget pe spatele plăcii in zona memoriei, mă frige daca tin mai mult de 3-4 secunde. E ceva normal, sau ar trebui sa dau pad-urile jos? Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

O sa cedeze placa aia daca o OC. Nu e facuta pentru asa ceva. Prin OC nu castigi nimic, placa de praf.
Scapa de ea cat timp merge si ia cel putin un 1060 si NU mai lua cu racire pasiva pentru ca este o porcarie! Cat mai multe ventilatoare si mari, cu atat mai bine.