| Bernardus a întrebat:

Buna TPU as dori sa stiu daca o sa imi mearga o configuratie de RAID 0 pe placa de baza ASUS H110M-AD3, si daca nu merge as dori sa stiu care este cea mai ieftina placa de baza cu socket 1151 pe care sa mearga. As mai vrea sa stiu, daca fac RAID 0 cu un SSD si un HDD o sa mearga OK? adica nu o sa se miste cu viteza caracteristica unui HDD? Dau funda

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Chipsetul H110 nu suporta RAID. Geez, RAID 0 cu SSD si HDD. Stii ca in cazul asta, capacitatea matricii va fi 2Xcapacitatea drive-ului mai mic, nu? Nu stiai, afli acum. Legat de intrebarea ta, ai nevoie de macar ceva cu H170, H110 si B150 nu suporta RAID. Vezi si tu care e cea mai ieftina cu H170 care ti se pare simpatica. Parerea mea e sa nu te legi la cap cu asa ceva. A, si daca inca nu ai cumparat placa de baza, sa nu te puna mama draq sa iei de la Asus. ASRock H110-HDV e o placa low end excelenta si bate Asusu' la dos oricind, plus ca stie sa ruleze DDR4@2133 cu CL12, chiar daca memoria e CL14. Fara volt bump sau alt artificiu.