| DinozaurulPrietenos2017 a întrebat:

Buna, TPU! Astazi cand am intrat pe telefon, pe google am vazut ca era pe un site pentru adulti, faza e ca n-am intrat eu, ci sora mea. Oricum cand am iesit de pe site, am vazut ca mi-a aparut ca am virusi ( 6), nu mai stiu exact ce am facut, dar stiu am instalat o aplicatie numita Robin Soon Clean, am intrat pe aplicatie si era ceva pe care sa apesi numit Anti Virus, nu mergea pentru ca trebuia sa instalezi aplicatia. Am instalat-o, aplicatia se numea Security Elite, am scanat cati virusi am si mi-a aparut (4) virusi. Am cautat pe Youtube cum sa scap de virusi, dar tot n-am gasit. Eu vreau sa va intreb daca stiti cum as putea scapa de acei (4) virusi si daca exista o cale de scapare. Imi este foarte frica, deoarece ar putea sa imi deterioreze telefonul, si abia mi l-am cumparat este Huawei p10. Dar, daca ii dau resetare la telefon, oare merge sa scap de virusi?

Va rog, raspunsul sa fie serios! Fundita!

10 răspunsuri:
| Mariiiiiiaaaaaaa a răspuns:

Resetarea telefonului nu o sa ajute cu nimic, din cate stiu eu. Multe aplicatii pot fii fake si iti zic din proprie experienta, daca dai clik in stanga si in dreapta in timp ce esti pe site urile cu filme pentru adulti e posibil sa apara reclame care iti zic ca ai virusi (minciuna), te pun sa instalezi aplicatii si atunci iei cu adevrata virusi. Zic sa duci telefonul la in service sa vezi.

| User85 a răspuns:

Sunt fake-uri după Google sa instalezi app care pot dăuna dispozitivului tau, tot ce trebuie sa faci e să scoți fila din bara, stai calm, nu ai virusi! Și nu m-ai apasă pe dezinfectări dupa site-uri de neîncredere

| Chelarescu_Florentin_1994 a răspuns:

Anumite pagini website pe care le accesezi, au multe pop-uri publicitare, si ceea ce primesti tu despre virusi este doar momeala ca sa poti descarca acea aplicatie care te trimite la o alta aplicatie si tot asa pana umbli telefonul de aplicati prostesti care nu trebuie nimanui, telefonul e foarte greu sa aiba virusi si nu-i gasesti asa repede si plus ca un website nu-ti poate prezice in 2 secunde ca poti avea "N" virusiwinking keep calm and enjoy, dezistaleaza toate aplicatile care nu le folosesti si sterge saptamanal memoria cacke, si pentru siguranta ta conecteaza telefonul la un PC si scaneaza-l cu un Antivirus si cardul de memorie daca ai, in rest nu poti avea nimic

| Sarcopt a răspuns:

Sunt reclame, nu ai nici un virus, trebuie să închizi paginiile în care îți apar reclamele.

| Naty_Naty_1995 a răspuns:

Sunt siteuri in care iti apare o reclama in care iti bazaie telefonul ca ai virusi... nu ai nici un virus e doar reclama la o aplicatie care nici nu merge stai linistit si cand mai apar siteuri de genul inchidele si punct

| Iunix a răspuns:

Este o păcăleală de 2 lei... şi tu... instalează şi tu un antivirus dacă vrei să scanezi telefonul. Antivirus Kaspersky.

| Denila123 a răspuns (pentru Naty_Naty_1995):

Eu un telefon Vodafone smart patre miaparea ca am virusi, si deteam pe el si vibra telefonul, si intra virusul, apm facut asa pana mam infectat cu 12 virusi, eam oprit dar tot degeaba l-am resetat tot asa, pana cand mergea telefonul greu, si am dat sa caut pe magazin play, unde am instalat prostia aia, sterge sistemul am intrat in el si am sters sistemul si nulamai facut pana acu

| gabicoo a răspuns:

Revii la setarile din fabrica. Se sterge tot si virusul/ virusii dar si fotografiile si muzica.
Pe viitor : nu mai intra pe site-uri de genul asta si nu mai instala aplicatii dubioase- antivirusi de care nu a auzit nimeni.
Instaleaza pe telefon un antivirus cunoscut gen Kaspersky, Avast, Avg, Norton. Eu folosesc Avast si pe telefon si pe PC.
Succes si fii "cuminte"
laughing

| AlexPeTPU a răspuns:

Reseteaza-l deoarece acelea sunt doar aplicatii care nu te lasa sa le dezinstalezi. Nu te duce la service ca iti mai cer si bani pe degeaba.

| AlexPeTPU a răspuns (pentru Mariiiiiiaaaaaaa):

Resetarea functioneaza. Ea formateaza toata memoria.