| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Când pornesc PC-ul merge cam 5 minute și se blochează ecranul. Nici în safe mode nu merge, nici nu apuc să scanez cu antivirusul și se blochează. Vreo soluție?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Instaleaza un sistem de operare curat, preferabil de pe Microsoft, nu te intereseaza licenta, apoi driverele de la siteul placii de baza. Instaleaza programele necesare, si runtime-urile. Fa si-un update la bios, vezi ca ramii sa fie pe frecventa necesare, verifica temperatura de pe procesor (core temp) placa video (gpu temp) si hdd-ul cu hdd sentinel si apoi revino cu un mesaj. E posibil sa fie o chestie, un glitch, e posibil sa fie vreo setare din bios, posibil de la variante de windows, poate si ideea de "virus", poate un conflict de drivere, cooler nemontat bine pe procesor, se-ncinge si iti face freeze etc. Sunt multe variante, dar odata ce faci toate cele (nu e musai instalare de windows dar e recomandat ceva cat mai curat) o sa vezi mai bine ce si cum; conteaza daca e freeze, daca iti da blackscreen/bluescreen si ramane asa etc.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Reinstaleaza Windows. Acum ai Windows 10, nu?

| vladutzumuresan1996 explică (pentru darrio2007):

Windows 7, pf deci trebuie reinstalat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti merge PC-ul sa stii ca e problema mare pentru ca acestea ar trebui sa functioneze. Ce ai fumat?

Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai plauzibila cauza este supraincalzirea procesorului /videoprocesorului.

Trebuie curatate racitoarele de praf, eventual schimbata si pasta siliconica.
Operatiunea trebuie facuta de o persoana experimentata, altfel risti sa se arda procesorul si placa de baza!

| Zack_Dudu_1989 a răspuns:

Ori supraîncărcare procesor ori memoriile sunt de vina.

| darrio2007 a răspuns (pentru vladutzumuresan1996):

Cel mai bine, da.