| Batista43 a întrebat:

Bună,TPU.Care este diferenta dintre calitatea unui procesor si numarul gigaherților? Dau funda celui ma bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

In GHz(giga hetz) se masoara frecventa procesorului si este direct proportionala cu numarul de operatii pe care acel procesor le poate face intr-o secunda deci este o caracteristica obiectiva a proc-ului ce se poate masura. Calitatea procesorului este o valoare subiectiva, o judecata de valoare a evaluatorului bazata pe propria experienta si pe propriile asteptari cu privire la acel procesor pe care il evalueaza. Deasemena in timp ce frecventa procesorului este reprezentata de un numar ce poate fi oricat de mare si/sau oricat de mic, aceasta fiind o scala valida pentru a stabili o ierarhie pentru toate procesoarele, calitatea nu are, de regula, decat doua valori: de calitate sau fara de calitate acestea fiind insuficiente pentru o buna ierarhizare a oricaror serii de produse similare, nu doar a procesoarelor. Cred ca aceasta este diferenta relevanta dintre cele doua atribute de produs.

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi cu acea calitate...
Nr de ghz este frecventa. http://en.wikipedia.org/wiki/Clock_rate