| Chrysstian a întrebat:

Care sunt cei mai buni anitvirus-i: Kaspersky; BitDefender sau F-Secure? Vreau pareri pro&contra si fiecare parere sa aiba cateun argument!

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pentru mine personal este kaspersky! Daca te uiti la majoritatea testelor si topurilor, vei constata ca e pe locul 1, 2 sau 3(maxim)Unii utilizatori spun ca e bun, altii ca nu e bun, fiecare recomnda ce foloseste! Eu zic sa le testezi personal pe toate 3 si sa tragi singur o concluzie.Pana atunci, ma repet, in opinia mea tot kaspersky ramane cel mai bun!

| MenInShadow a răspuns:

Nici unul.
Nu poti avea incredere 100% in nici un antivirus de pe pamant.
Dece? Pentru ca fiecare este mai bun in ceva ca celalalt, dar in acelasi timp are ceva care il lipseste. Si ghici cine are acel ceva? Exact, alt antivirus, care are acel ceva dar ii lipseste altceva.
Daca ne luam dupa topuri si dupa investigatii, cele mai bune antivirusuri, sunt Avira, Avg, Nod 32 si surprinzator, Panda.
Acum, o sa-ti spun parerea mea, si o mica caracterizare a ficaruia in afara de panda.
Avira - Este unul dintre cele mai bune antivirusuri pe care le-am incercat, cateodata ma enerva cat de bun este, pentru ca imediat cum gasesa un virus cat de mic ma anunta si imi oprea descarcarea.
Singurul lucru care m-a deranjat este ca daca vrei sa folosesti Avira, ai nevoie de un pc cat de cat bunicel.
Avira consuma destul de multe resurse, si mai ales daca vrei sa te joci vreun joc ceva, o sa te cam impiedice, o sa ti-l faca cam greu.
Nod 32 - Este foarte bun, nu atat de bun ca avira dar totusi foarte bun. Defectul lui mare este ca desii nu este la fel de eficient ca avira, consuma mult mai multe resurse, deci iti face pc-ul mult mai greu.
Avg - Eu p'asta il folosesc. Nu consuma multe resurse, si ma apara de o groaza de virusi.
Panda - Nu am idee, nu l-am folosit si nici nu cred ca vreau.
Acum, informatiile pe care eu le-am insirat aici, sunt de la site-uri care se ocupa de caracterizarea antivirusurilor, si deci, te poti baza pe ele.
Din experienta mea, asa este.
Avira este foarte bun dar consuma multe resurse, nod 32 e bun, dar nu ca avira, si mai consuma si mai multe resurse, deci cam rau.
Singurul care mi-a placut a fost Avg-ul, si imediat iti spun si de ce.
Avg-ul are o gama laaarga de virusi pe care-i monitorizeaza.
Daca apare un virus cand descarci ceva, descarcarea se intrerupe, nu opreste, si te intreaba daca vrei sa continui sau sa opresti descarcarea.
Deci, depinde de tine, el si-a facut datoria, acum e randul tau.
Nu consuma deloc resurse. Eu am un calculator slab, si avg-ul l-a facut sa mearga exact cum trebuie protejandu-ma si de virusi.
Eu am o problema cu pc-urile in general. Nu pot sa lucrez pe un pc care merge greu.
Nu-mi place sa astept.
Asa ca instalez windows-ul foooaaarte des, astfel incat sa am parte de viteza unui windows proaspat.
Faza este ca folosesc avg de un timp, si am windowsul asta din vara.
Il folosesc din vara si pana acum si-a facut foarte bine treaba, deci eu zic ca daca am rezistat atat fara sa fie nevoie sa reinstalez un windows, avg-ul este un antivirus bun.
Daca totusi vrei protectie suta la suta, si vrei sa fi sigur, incearca fiecare antivirus in astea 4 timp de o luna.
Partea buna a avg-ului este ca chiar daca iti expira licenta tot il poti folosii la parametrii normali.
Stii de ce? Pentru ca este gratis.
Poti beneficia de mult mai multe servicii daca-l ai full, dar chiar si daca il ai free, isi face treaba cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kaspersky este cel mai bun antivirus dintre toate deoarece dupa efectuarea scanarii are rata cea mai mare de rezultate pozitive adica scapi de virusi
dar incarca destul de mult memoria
Bit defender este si el bunicel dar eu am avut ceva probleme asa ca nu ma bag

| alextotal a răspuns:

Salut. Cel mai bun anti-virus din lume este Bitdefender.

| Silvica76 a răspuns:

Bit defenderul ingreuneaza foarte mult calculatorul, kaspersky cam la fel. De celalalt nu stiu. Cel mai bun mi se pare Nortonul.

| alexmzr a răspuns:

Eu iti zic ca este cel mai bun Kaspersky...Eu am avut un stick si am luat niste jocuri pe stick din calculatorul meu care aveam BitDefender...Si m-am dus cu stickul la un baiat care avea kasperski.Cand l-a bagat in calculator.rolling on the floor 356 de virusi.Cand am vazut mi-am dezinstalat imediat BitDefender si mi-am luat kasperski cu liceenta si mergea mult mai bine.BitDefender imi ingreuna si calculatorul.Il legatura cu Norton nu sunt prea sigur pe el. Funda?

| lolo22 a răspuns:

Kaspersky internet security este cel mai bun il folosesc cu licenta de vreo 6-7 ani nu te lua dupa astia bitdefender si vrajeli alea sunt degeaba.

| DMC14 a răspuns:

Conform testelor internationale realizate de AV-Test cel mai bun antivirus este chiar BitDefender( romanii nostri ). Normal ca BitDefender ingreuneaza activitatea Pc-ului daca este unul cu performante slabe! Nu s-a gandit nimeni pana acum la asta? Vreti sa va mearga pe Pc uri cu 256 ram? Daca vrei securitate bazata pe tehnologia Cloud incearca BitDefender! Ceea ce am spus se bazeaza pe studii si teste ale unor companii prestigioase in acest domeniu de testare al programelor de securitate PC.