| ANTIMUCEGAI a întrebat:

care sunt pasii pentru ati realiza singur un site?

5 răspunsuri:
| Twitter a răspuns:

Salut,
Site-urile au nevoie de un hosting (gazduire) hosting-ul poate fi de la tine de acasa sau de la firme profesionale (gratis sau pe bani)
, daca ai host ai nevoie de un domeniu/subdomeniu (gratis sau pe bani) ex: site.ro,site.com,site.co.uk,site.tk,subsite.site.com ...etc

Trebuie sa stii ce fel de website vrei si cat de mult timp esti dispus sa pierzi pentru al crea, daca vrei sa fie simplu folosesti un CMS (Content management system) pe care doar il instalezi sau il creezi singur, daca vrei sa il creezi singur ai nevoie sa stii (x)HTML
sau folosesti un WYSIWIG (What you see is what you get) adica un editor simpli de folosit pentru creat site-uri... daca vrei sa il faci calumea si 100% unic trebuie sa stii xHyperTextMarkupLanguage(xHTML), CascadingStyleSheets (cSS), JavaScript(JS, Hypertext PreProcessor (PHP), mySQL, si pentru design unic, Photoshop (este un program profesional de creat/editat poze)

Pt mai multe detalii documenteaza-te pe web cautand pe google.

Acum etapele in sine:
1 Gasesti Domeniu
2 Gasesti host
3 Urci Sursa website-uli in cazul in care folosesti un CMS / Creezi designul HTML&CSS si PhotoShop in caz ca il faci de la 0 (zero)
4 Codezi scripturile de care ai nevoie pentru site folosind PHP
5 In caz ca este nevoie creezi o baza de date mySQL si scrii tabelele necesare
6 Optimizezi site-ul pentru Motoarele de cautare SEO (Search engine optimization)
7 Urci sursa pe server cu ajutorul FTP (File transfer Protocol)
8 Enjoy your work!

Succes!

| Leandro a răspuns:

Intra pe www.ucoz.ro, probabil cel mai simplu sistem prin care poti sa-ti creezi un Site sau blog GRATUIT! Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati, vine cu o interfata in limba romana si adresa de tip nume.ucoz.ro!
uCoz ofera tuturor celor inregistraţi, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneşte de la 400 MB si creste constant), peste 250 de teme gratuite şi multe altele.

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasii sunt urmatorii; stanga unu dreapta doi, casa-i hora pi la noi mai sa-m diridiridida.

| Ștef_6990 a răspuns:

Salutare,

Depinde ce site vrei.
Trebuie să știi că un site se bazează în principiu pe două elemente: host și domain.
Hostul reprezintă serverul unde îți sunt găzduite toate fișierele de pe site. Acesta poate fi plătit (și recomand www.hostgator.com sau http://www.godaddy.com) sau gratuite (sunt destul de multe, dar îți adaugă în linkul site-ului domeniul lor, spre exemplu ANTIMUCEGAI.wordpress.com, ANTIMUCEGAI.mug.ro, ANTIMUCEGAI.lx.ro, ANTIMUCEGAI.DOMENIU-HOST.COM).
Domeniul poate fi ca cele de mai sus, în cazul în care îl ai gratuit sau îl poți cumpăra. Pentru domenii. ro te poți adresa la (ROTLD: www.rotld.ro - serviciul Institutului Național de Dezvoltare Informatică), iar prețul este de 59 USD+TVA, domeniul fiind pe viață. Dacă vrei. com poți să vezi pe site-urile care ți le-am recomand și pentru host, poți cumpăra de acolo și alte domenii (domeniile. com se plătesc pe an și constă cam 10 USD, iar hostul pe lună și costa între 4 și 500 USD în funcție de necesități).

Dacă vrei ceva ușor de folosit poți încerca să-ți faci un blog pe wordpress sau blogspot. Recomand wordpress.
Intri pe www.wordpress.com și totul este foarte ușor.
Dacă vrei ceva profesionist, trebuie să investești niște bani!

| Meloque a răspuns:

Salut ANTIMUCEGAI! happy.
Pentru a-ti face un site trebuie sa alegi mai intai ce fel de host doresti. Host-ul este cel care asigura "tinerea in viata" a site-ului 24 din 24 de ore. Poti alege host platit (cativa euro pe luna) sau un host gratis (nu platesti nimic, doar pui numele site-ului si te apuci de lucru). Avantajul hostului platit e ca poti pune ce vrei pe el si poti modifica CSS-ul. Da-i un search pe Google : "free site builder" sau "create a free site" daca vrei host gratuit si de acolo te descurci singur. Daca vrei platit, cauta tot pe Google "gazduire web". Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda? puppy dog eyes