| GsMihail a întrebat:

Cred ca laptop-ul meu este virusat sau hack-uit.Deci ieri mi-am conectat telefonul la laptop ca sa imi pun muzica apoi a aparut in dreapta jos un mesaj care zicea ca Windows Defender si Antivirusul meu sau dezactivat singure. Apoi mi-am deconectat iphone-ul de la laptop si am investigat.Laptopul meu mai are o problema. Merge prost rau! Chiar daca am net si spatiu de stocare.

Crede-ti ca e virusat?

Si daca e ce as putea face?

Dau Funda! URGENT

2 răspunsuri:
| Mete0ra a răspuns:

Merge greu din cauza ca il ti pe sleep si nu il inchizi si faza e ca procesorul este utilizat la maxim. Ti-as recomandat un reintsall la windows

| NLS a răspuns:

De cat timp ai laptopul? Ce sistem de operare are, si de unde a fost instalat?

1. incearca sa stergi cache-ul si alte fisiere pierdute, cat si sa cureti registrii.
Pentru asta, descarca Piriform CCleaner (varianta Portable, pentru a nu-l mai instala in sistem, ci il pornesti direct).

https://www.ccleaner.com/ccleaner/builds

Daca crezi ca nu te descurci, da-mi mesaj si iti explic pas cu pas ce trebuie biat acolo si ce nu

2. daca tot asa face, reinstaleaza windowsul pe curat.
Daca ai date importante pe partitia C: (atat pe ecran cat si in My Documents, salvari de jocuri, etc) salveaza-le pe cealalta partitie (daca mai ai una), altfel, pune-le pe stickuri USB, etc

La fel, daca ai salvate pagini favorite in browser, le poti salva in alta parte (sau exporti un fisier HTML cu ele daca e vorba despre Chrome)

In functie de vechimea laptopului, scoate un kit de Windows 10 x64 de pe site-ul Microsoft, sau din alta parte... daca laptopul e mai vechi si are nevoie de Windows 7 SP1.

Daca e vorba despre Windows 10, si l-ai avut activat inainte, e destul de probabil sa se activeze automat dupa instalare, pe baza vechiului serial.

Pentru drivere, apeleaza cu incredere la site-ul producatorului laptopului, si cauta acolo modelul tau.
La rubrica Downloads, vei gasi toate driverele si utilitarele necesare.

Daca are placa video dedicata, e recomandat totusi sa scoti driverul de pe pagina nVidia, respectiv AMD, (in functie de ce placa video dedicata are.)