| ღ♥ღuLyღ♥ღ a întrebat:

Cum programez si eu calculatorul sa se inchida singur? Multumesc anticipat! Funda

Răspuns Câştigător
| Bunicu a răspuns:

Prima posibilitate cum a spus speeder96. START RUN si scrii shutdown -s -f -t 3600. Sa explicam. Shutdown S vine de la shutdown, f=force application to close, T= time in seconds.

Acea comanda daca vrei mai simplu poti face astfel. Deschide NOTEPAD. Scrie acea comanda "shutdown -s -f -t 3600". Salveaza notepad. REDENUMESTE EXTENSIA TXT CU BAT SAU CMD. Deci fisierul se va numi "inchidere calc.bat" sau "inchide calc.cmd". Acest "bat" il vei pastra pe desktop alaturi de "antidot". De exemplu sa presupunem ca ai dat "inchidere calc.bat" dar te-ai razgandit. Alaturi de el vei face un alt fisier "ANULARE INCHIDERE CALC.BAT" care va contine "shutdown -a" A de la ABORT(anulare). Deci ai dat inchidere, te-ai razgandit, l-ai dat pe celalalt.

Sau cauta pe net ca sunt destule free, termeni cautare: "automatic shutdown".
Succes!

7 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Http://www.slawdog.com/products/smartsd/index.aspx

Are mai multe optiuni in afara de a programa pc-ul sa se stinga la un interval, cum ar fi restart, hibernate, deconectare internet etc.

Eu pe asta il folosesc si ma multumeste pe deplin!

| Ronnix a răspuns:

Pentru a fi capabila sa programezi calculatorul sa se opreasca de unul singur la un interval de timp dorit, tot ce trebuie sa faci este sa descarci aceasta aplicatie : http://www.softpedia.com/......ster.shtml
O zi buna! :)

| Anonymus314 a răspuns:

Start>run:
shutdown -s -f -t 3600(o ora)
PS:timpul e exprimat in secunde

| lylo a răspuns:

Trebuie sa ai un program pentru astawinking

| vioricavio a răspuns:

Cu setarile din Run nu sunt sanse sa mearga la orice win. Puteti lua de aici un program gratuit care nu necesita nici instalare si merge pe toate versiunile de windows: http://descarcaprogramepc.blogspot.ro/......ta-pc.html

| Erkal_Er_2003 a răspuns:

Am facut un tutorial in care vorbesc despre acestu subiect poti urmari pe youtube https://www.youtube.com/watch?v=A654ST-lM7k
poti sa programezi calculatorul sa se inchida la un interval si de asemenea are optiunile log off, hibernate, restart, sleep si switch user

| RayDark a răspuns:

Nu este o mare smecherie uite cum trebuie sa faci..........deci dai Click dreapta pe desktop>>New>>Shortcut>>si acolo trebuie sa pui asa:shutdown -s -t 3600(aici daca vrei pui 3600secunde daca vrei poti sa schimbi eu am pus o ora)