| sedanjose a întrebat:

da-ti-mi va rog informatii despre router portabil. am citit pe internet dar nu am inteles ce e cu cartela. ce cartela imi trebuie? cum am internet? trebuie sa incarc cartela? unde locuiesc eu nu e internet prin apropiere ori sursa de wi-fi. pot sa am internet oriunde cu router-ul portabil? eu am Samsung Galaxy S3 si ma gandesc ca daca imi activez optiuni de la Orange cu 100 mb sau din astea, telefonul va cere mai mult pentru ca e performant. nu le am cu tehnologia asa ca... ajutoor. ofer funda!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Router-ul portabil este un device care foloseste o cartela cu conexiune 3G (acum mai nou si cu 4G) si da internet prin WiFi la 5 device-uri in acelasi timp. iti trebuie o cartela cu abonament de internet. da, cu el poti avea internet oriunde prin WiFi atata timp cat ai acoperire la reteaua 3G (daca nu e 3G este GSM si viteza va fi foarte mica). de exemplu un prieten foloseste astfel de router in masina ca sa aiba internet la tableta si la telefon. mai intai documenteza-te la un magazin Orange pentru ca daca iti activezi o optiune cu 100MB de internet posibil sa fie doar pentru telefon si daca pui cartela la router iti face costuri suplimentare foarte mari. oricum 100MB pentru un router sunt foarte putini, iti trebuie un abonament bun.