| MoreFun a întrebat:

De crăciun am primit un Nokia E5 si am niște nelămuriri legate de telefon :

- Are si USB si cand il conectez la calculator nu il recunoaște. O fi problema cu calculatorul sau ceva cu telefonul? Pe telefon cand vreau sa setez modul conectării imi apar 4 lucruri : 1) PC suite 2) memorie de masa 3) transfer imagine 4)conectare PC la rețea. Ce trebuie sa aleg de acolo?

- Căștile. Mie mi se pare ca nu sunt prea bune ( in comparație cu căștile telefonului anterior). Când pun căștile apare ceva : set cu casca, căști, suport muzical si set auto fara fir. De aici ce trebuie sa aleg ca sa meargă mai bine? Si cand am ascultat prima data muzica făcea figuri. Nu se auzeau numai părți din cântec (doar la unele melodii) si dupa ce am setat pe pornit stereo spațial mergea mai bine. Dar daca pun căștile in timp ce vorbesc cu cineva la telefon nu se aude mai nimic.

-Si in ultimul rand GPS-ul. Daca intru in Hărți este Poziția mea. O selectez si imi apare globul. Pot sa il rotesc in ce direcție vreau si pot sa il măresc. Problema e ca la un moment dat cand il măresc dispare totul de pe ecran si se face alb. Daca micșorez imaginea revine la normal. De ce face asta? Știu pe cineva care are si el Nokia E5 si lui ii merge perfect GPS-ul in cazul in care are hărțile tarilor selectate. In ghidul de utilizare scrie ca trebuie activat GPS-ul mai întâi dar nu-l gasesc nicăieri.

Va rog sa ma ajutați :*.

3 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Selectezi memorie de masa daca vrei ca telefonul [sau cardul de memorie] sa fie recunoascut ca un stick. Daca vrei sa folosesti Nokia Ovi Suite, trebuie sa ai instalat Nokia Suite in PC. Daca nici asa nu merge, incearca cablul in toate porturile USB[eu am patit ceva asemanator cu Nokkia X2 al meu, si problema era USB-urile din fata PC-ului, apoi am conectat cablul la cele din spate, telefonul, si a mers perfect].

In legatura cu castile, selectezi Set cu casca.Setari de sunet gasesti in media playerul telefonului [ egalizator, stereo spatial] si le setezi dupa plac.

| krysstal a răspuns:

Eu am un Nokia x6, pentru gps trebuie sa ai internet activat sa-ti mearga bine, cand bagi usb alege memorie de masa, sau daca dai pc-suite iti trebuie un program, cauta Nokia ovi suite de pe nokia.ro, cauta pe acolo,... iar castile la mine, selectez casti si se aude super bass si restul...mersi pentru funda

| Liviucu a răspuns:

Iti instalezi Nokia PC Suite folosind link-ul de mai jos, si apoi alegi varianta 1 precizata de tine. PS: Trebuie sa ai Bluetooth-ul activat sau cablul bagat... in el. Succes! :)

http://www.nokia.ro/suport/suport-pentru-produse/nokia-pc-suite