| denydiana a întrebat:

De curand mi am luat un router wireless NETIS si nu prea stiu cum sa l instalez. Am cautat pe net tutoriale si am reusit, intr un fel, sa l fac. Acesta nu a venit cu un Cd, decat cu un cod pe care trebuie sa l bag pe net, apoi sa introduc datele. Asta am si facut. A mers, am conectat calculatorul, dar cand sa intru pe telefon, nu imi megea, imi spune ca nu am net. (Am uitat sa spun, sunt pe RDS).
Dau funda celui/celei care ma ajuta. Multumesc happy.

17 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai inseamna ca nu ai configurat ceva bine. Pe pc zici ca totusi internetul merge?

| mihai69 a răspuns:

Dacă ne spui exact și cum îl cheamă, poate te putem ajuta.
http://www.netis-systems.com/en/products/?id=3
Sigur ai uitat să activezi secțiunea de wireless.

| denydiana explică (pentru mihai69):

Netis 300Mbps Wireless N Router

| denydiana explică (pentru mihai69):

Ma ajuti?

| mihai69 a răspuns (pentru denydiana):

Te-am rugat să spui EXACT. 300Mbps wireless N router sunt două pagini acolo!
http://www.netis-systems.com/en/products/300Mbps%20Wireless%20N%20Router/
O să presupun totuși că e cel mai simplu / ieftin: WF-2404 (sper). Manualul e aici:
www.netis-systems.com/Files/others/Discontinued/WF-2404 WF-2404D/netis_WF-2404_User_Manual_v1.3.pdf
www.netis-systems.com/en/products/300Mbps Wireless N Router/602.html
Introduci adresa de configurare a router-ului în browser ( 192.168.1.1 ) user: guest, parola guest (dacă nu cumva ai schimbat-o). Apropo, sfatul meu e s-o schimbi, sau te poți trezi că umblă altu' prin configurările tale!
Apare interfața de configurare (pagina 27 din manual); pe stânga ai un meniu, în dreapta fereastra cu parametri. Dacă alegi în stânga „enabled" sub secțiunea Wireless, ești pe trei sferturi gata. În căsuța SSID scrii ce nume vrei să aibă rețeaua ta wifi (să zicem... denydiananet :P ), apoi mai jos la „Authentication type" selectezi WPA2-AES. Și alegi o parolă pentru ea (preferabil alfanumerică, de lungime mai mare de 8 caractere (pag. 42 din manual, fig. 4-29).
Save... și gata!
Succes!

| denydiana explică (pentru mihai69):

Netis 300mbps Wireless N Router, Wf2419

| mihai69 a răspuns (pentru denydiana):

În mare e cam ceea ce spusei mai sus; vezi pag. 2 din ghidul de instalare rapidă:
http://www.netis-systems.com/......G_V1.0.pdf

| rgx a răspuns:

Pe pc ai net dar nu emite wireless?

| denydiana explică (pentru rgx):

Da, netul de pe pc imi merge, dar nu merge pe telefon sau tableta happy

| rgx a răspuns:

Conectezi routerul la reteaua externa RDS(in portul de WAN) si calculatorul(in unu din porturile de LAN) daca nu cumva ai placa de retea wireless si la el.

Intrii in browserul tau preferat si in bara de adrese scrii "http://192.168.1.1/"(asa e la mine, poate difera de la firma la firma, cauta prin manual ca trebuie sa scrie).O sa iti apara o fereastracare cere parola si utilizator (si pe astea le gasesti in manual). Dupa logare apare meniul ruterului care e ca o pagina web.

La Network -> WAN trebuie sa ajungi:aici faci acelasi lucru ca si cand iti setezi conexiunea RDS la desktop, adica: tipul de conexiune PPPOE username, parola bla bla... si dai Save/Apply.

| denydiana explică (pentru rgx):

Nu megre, nu stiu de ce.

| rgx a răspuns (pentru denydiana):

Tine apasat 3-4 sec. butonul de reset wireless apoi apesi iar... e posibil sa fie si stricat routerul!

| Viorel_Baciu_1951 a răspuns:

Salut va rog ajutati-ma Am si eu un router Netis2471 si a fost resetat si acum nu pot sa-l mai configurez daca are cineva idee vreau sa-l pun ca si Accespoint.Va rog contactati pe adresa de mail baciu_viorel262002@yahoo.com Multumesc

| Viorel_Baciu_1951 a răspuns:

Salutare am mai scris aici va rog frumos trimiteti un tutorial video pe adresa mea de mail sau skipe baciuviorel.Am un router wireles Netis WF2471 cu 4 antene l-am resetat si acum nu mai pot sa-i dau de capat vreau sa-l configurez in modul AccesPoint poate cineva sa-mi tr un video sau un link am cautat pe google si nu am gasit configurarea AccesPoint astept sa ma contactati Multumesc

| Andro_Tibor_1976 a răspuns:

Si eu am un ruter netis si mergie pana cand am un soc de curent nu mai mr dupa aceia