| deea2sabau a întrebat:

Ieri mi-am incarcat cartusele, iar acum nu-mi merge, se aprinde imprimanta si zice ca trebuie sa-mi reincarc, se comporta ca si cum nu le-as fi incarcat. De ce?

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Spune-ne despre ce imprimanta este vorba? Te lasa sa printezi? Nu ar trebui sa te panichezi, imprimanta nu-ti v-a mai recunoaste cartusele si iti v-a spune ca sunt goale dar ar trebui sa te lase sa printezi (cel putin in cazul HP). Chestia ii ca odata reincarcate cartusele nu stiu ce cip de pe cartuse se scurtcircuiteaza si din aceasta cauza imprimanta nu mai detecteaza nivelul de cerneala din cartus.

15 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Incearca sa le scoti si sa le pui la loc. Poate nu le-ai inserat bine, ori imprimanta nu recunoaste cartusul, ori trebuie sa schimbi cartusul pentru ca atunci cand l-ai pus ai atins contactele din spatele cartusului( instructiuni) sau ai putea vedea un buton rosu sau negru( depinde de imprimanta) care este ca un fel de reset: tii apasat pe el 2-3 secunde de cateva ori. Daca chiar nu merge inseamna ca ai dat banii degeaba pe cartuse deoarece cea mai probabila cauza este ca ai atins contactele din spate si de aceea nu le recunoaste.sad

| deea2sabau explică (pentru Gas):

Canon mp 280, si nu, nu ma lasa sa printez, zice ca este problema la tusul color, oare nu-l recunoaste?

| Gas a răspuns (pentru deea2sabau):

Incearca sa ti apasat butonul Stop/Reset si butonul Power vreo 20 sec dupa care elibereaza pe rand butonul power iar mai apoi butonul Stop/Reset. Butonul de power ar trebuie sa inceapa sa blincare si sa se stinga dupa un timp, dupa ce s-a stins apasal si porneste imprimanta.

| Gas a răspuns (pentru Gas):

Daca nu se rezolva nici asa spune-ne ce eroare primesti pe ecranul ei, se aprind pe rand niste litere si niste cifre, scriele aici in ordinea in care se aprind pentru a vedea cum putem rezolva problema.

| deea2sabau explică (pentru Gas):

Acum merge, dar tot se aprinde si se stinge un beculet portocaliu sub litera C adica la tusul color

| Gas a răspuns (pentru deea2sabau):

Dupa cum iti spuneam mai sus, cartusele au un cip care de obicei dupa ce se goleste cartusul se scurtcircuiteaza (asa este facut de producator pentru a te forta sa cumperi cartuse originale noi, nu incurajeaza reincarcarea cartuselor). Din acest motiv nu-ti mai vede cartusul ca fiind plin si palpaie beculetul.

| deea2sabau explică (pentru Gas):

Multumesc foarte mult, de obicei is foarte ghinionista la imprimante laughing pana acum am stricat vreo 2, si mi-au zis parintii ca alta imprimanta nu imi mai cumpara

| Gas a răspuns (pentru deea2sabau):

Nu ai pentru ce, asa sunt toate, se intampla sa mai apara probleme si erori la utilizare dar in mare parte isi gasesc rezolvarea.

| Cosmin_Popescu_1989 a răspuns (pentru Gas):

Sal... Am si eu o intrebare, mi-am incarcat cartusul cu tus negru aseara la un centru de incarcat cartuse, si nu mi-l citeste, imi apare ca si cum nu ar fi introdus in imprimanta... Imprimanta mea este model HP DESKJET F4200! Am bagat cartusul negru care cica e plin, si l-am bagat si pe celalalt color care e gol, si cu ambele puse imi functioneaza imprimanta! Ce pot face? Ce poate fi?

| Gas a răspuns (pentru Cosmin_Popescu_1989):

Cartusele au un cip care dupa golire se scurtcircuiteaza si nu mai este recunoscut de catre imprimanta iar calculatorul iti zice ca cartusul ii gol, dar ar trebui sa te lase sa printezi si asa.

| Cosmin_Popescu_1989 a răspuns (pentru Gas):

Gas, s-a rezolvat, marea mea mica problema, era de fapt minuscula... Spun acest lucru deoarece, am gasit rezolvarea la intrebarea pe care am pus-o mai devreme! Cartusele in momentul in care le-ai desfafut din folia lor, par gata de utilizare, dar daca nu i se desface acea pelicula de celofan care este pusa pe partea de jos a cartusului pentru a proteja cerneala ca sa nu curga din cartus, nu se poate face nimic... Asa dar va trebuii sa fiu mai atent pe viitor si sa nu ma mai gandesc la altceva sau altcineva, cand trebuie sa fac ceva anume, deoarece cu siguranta gresesc!

Multumesc mult GAS pentru ca mi-ai putut da un sfat

| Ionel_Cristi_Si_Andreea_1992 a răspuns (pentru Gas):

Salut, la mine apare eroare gen 9 2 0 ce e de facut?
mg2150 Canon mersiii

| Morosan_Georgiana_2001 a răspuns (pentru Gas):

Și ce ar trebui sa fac ca sa revunoasca cartușele?

| Bya_Loredana_1991 a răspuns (pentru Gas):

Buna! am si eu o problema cu o imprimanta HP 3775? nu imi ai recunoaste cartusul dupa ce l-a incarcat

| Bya_Loredana_1991 a răspuns:

Buna! am si eu o problema cu o imprimanta HP 3775? nu imi mai recunoaste cartusul dupa ce l-am incarcat