| valintinvalic2011 a întrebat:

Buna TPU la mine windows 7 merge cam greu (ram 2 ddr3.)(ghz 2.8 )(hard 320 gb) (video 512 mb board ) asa merge bine dar daca mai vreau sa ma joc in ceva jocurile merg greu intrebarea este daca am sa imi pun windows vista sau seven va merge mai bine? si care imi recomandati vista sau seven si de ce? pentru ca cu windows xp merge bine dar m-am saturat numa cu xp :p

6 răspunsuri:
| buzucan a răspuns:

Windows 8 ai incercat? e mai optimizat ca 7... daca nu, revino la xp

| Mikhtarian a răspuns:

Nu cred, trebuie sa faci setarile la joc sa numai consume atat de mult.

| Gabi05 a răspuns:

Evident ca iti merge greu, fie ca ai tu proc de 2, 8ghz(nu ai specificat nucleul si modelul). Windows 7 cere cerinte de jocuri dublu cat xp, daca pe xp mergea decent, pe 7 merge sacadat.
Fie iti bagi xp, si pui un transformer xp in windows 7, doar desktopu se transforma, fie schimbi platforma cu
fx6300+hd7870xt with boost sau i5 haswell+hd7850 macar, eventual un ssd de 10x mai rapid ca hdd

| Danişor a răspuns:

Este logic ca iti merge greu nu ai precizat nucleul si modelul.Plus windows 7 cere cerinte de jocuri duble nu cat xp. Daca pe xp iti mergea decent ar fi recomandat sa ramai la el. Daca vrei ca windows-ul xp sa arate ca windows 7 poti sa ei transformation doar desktopu se transforma si thema atat.Ori iti ei un pc recomandat de gabi05.

| aumih16 a răspuns:

Windows 8 si windows 10 mie nu-mi plac sunt slabe variantele astea

| Erkal_Er_2003 a răspuns:

Aici ai un tutorial care prezint setari care face windows 7 mai rapid https://www.youtube.com/watch?v=0N7UWzmBLow
iar aici prezint cum sa optimizezi ram-ul pentru a cheltui mai putin https://www.youtube.com/watch?v=3NV5blFHF3g si aici arat stergerea fisierelor inutile de care nu aveti nevoie https://www.youtube.com/watch?v=URCoFrM78oA