| anonim_4396 a întrebat:

Mi se mai intampla sa ma conectez la o retea WIFI gratuita in loc de WIFI-ul meu pentru ca calculatorul si telefonul meu imediat cand vad o retea pe care se pot conecta o fac fara sa ma intrebe si vreau sa stiu daca este periculos sa ma conectez la alt WIFI si cum sa opresc calculatorul si telefonul sa se conecteze fara stirea mea.
Dau fundulita!

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Pur si simplu opresti wi-fi.
Cand vrei sa le folosesti acasa, te conectez doar la wi-fi -ul tau.
Simplu.
Wi-fi si bluetooth consuma mult curent din baterie. Daca nu le folosesti poti face economie, deconectandu-le.

| anonim_4396 explică:

Stiu dar mi sa mai intampla sa ma conectez la WIFI-ul altuia care nu a pus o parola la el, si nu la al meu... chiar este enervant cand se intampla;-;

| Bula a răspuns:

Daca ai wi-fi oprit, atunci nu te poti conecta, nici intamplator.

| anonim_4396 explică:

Ok mersi dar este rau daca ma conectez la WIFI-ul altcuiva?

| Bula a răspuns:

Nu.
Wi-fi -urile libere, de obicei, le au cei care-s total habarnisti cu calculatoare. Putini (cunoscatori f. buni) sunt care instaleaza wi-fi doar sa "pescuiasca", dar exista pericolul sa fie prinsi daca umbla in sistemele altora, prin propriul lor router.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dai sa ignore celelalte retele free. Conecteaza-te odata manual prin parola, si dupa ti le salveaza in mod automat.