| Iulian2507 a întrebat:

Momentan am windows 10 si vreau sa maresc partita c deoarece are doar 50 de gb si sunt ocupati aproape toti. Am incercat cu mai multe programe dar nu merge sa maresc partitia C. Pot doar sa tai din celelalte. Am incercat sa instalez windowsul si sa maresc de acolo dar nici asa nu merge. Aveti vre o idee?

8 răspunsuri:
| MisterSTAG a răspuns:

Cand reinstalezi windowsul stergi partitiile si le creezi din nou, alocand cata memorie vrei pentru fiecare. Daca ai 500GB poti pune 100GB in partitia C si restul D sau E

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Click dreapta pe This computer(fostul My computer)>Manage>Disk Management dupa care daca dai click dreapta Shrink Volume sa scazi partitia si cu Extended volume maresti partitia.

| halogen001 a răspuns:

Se poate folosi http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
http://www.youtube.com/watch?v=8v1eG9Mc0l0
Daca dupa C e o partitie D care are spatiu liber, atunci D se restrange mai spre dreapta de exemplu cu 50GB sau cat se poate in functie de spatiul liber de pe D si in felul asta in stanga lui D va ramane un spatiu liber de 50GB care pot fi lipiti la C prin extinderea lui C spre dreapta.
http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/

| Iulian2507 explică (pentru Muresan_Marius_Ioan_1975):

Nu pot sa dau extend la C dar pot sa dau la alte partitii

| Iulian2507 explică (pentru halogen001):

Am incercat cu acest program si nu a mers sa maresc C dar puteam sa maresc alta partitie

| halogen001 a răspuns (pentru Iulian2507):

Trebuie sa fie un motiv care nu permite extinderea partitiei.

Poate sunt 2 hard disk-uri si partitia C ocupa primul hard disk in intregime si nu se poate extinde.
In cazul asta, daca hard disk-ul pe care e partitia C e mai rapid (poate e chiar un SSD), e bine sa ramana windows-ul pe partitia C.

Daca insa si celelalte partitii sunt rapide cu viteze apropiate de partitia C, sau daca viteza nu e asa de importanta, atunci ar putea fi instalat windows-ul 10 pe o alta partitie decat C, o partitie mai mare. Depinde totul de configuratia laptopului sau calculatorului.

| Iulian2507 explică:

MisterSTAG nu pot decat sa dau format la partitia c. Nu pot sa o sterg

| halogen001 a răspuns (pentru Iulian2507):

Trebuie sa fie un calculator sau laptop model mai nou, nu e ceva obisnuit.