| lurixxx a întrebat:

Ne-a predat functiile la informatica si nu am inteles cand se foloseste functia "main" si cand se foloseste functia "void" in probleme. Stiu ca functia "main" returneaza o valoare si cealalta nu, insa practic nu stiu cum se le aplic. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Redek_Paul_1988 a răspuns:

Void nu este o functie, este un tip de date precum int, float, double, char etc. Folosit inaintea unei functii semnalizeaza faptul ca functia nu va returna nicio valoare.

Functia main, in limbajele de programare bazate pe C (C, C++, Objective C etc.) este prima functie care se executa in orice program si este obligatorie.

Ca sa-ti dau un exemplu simplu, daca folosesti (in limbajul C):

#include

void main() {
printf("Hello world");
}

In acest caz functia main se va executa, va afisa in consola fraza Hello World si se va termina executia fara a returna vreo valoare.

In schimb, daca folosesti:

#include

int main() {
printf("Hello World");
return 0;
}

Folosind cuvantul int inaintea functiei main, vei semnaliza faptul ca main va trebui sa returneze o valoare, in acest caz 0. Daca folosesti int fara sa returnezi nicio valoare, codul nu se va compila si vei primi o eroare.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Void NU E o functie in primul rand. Void e un tip de data oarecum. Practic void semnifica faptul ca functia nu returneaza nimic.

Functia main este functia principala a unui progam. Acesta functie trebuie sa fie mereu prezenta in structura unui program. Daca vorbim de c/c++ standardul spune ca functia main returneaza fie 1 in caz de succes fie o alta valoare intreaga in caz de eroare. Aceste valori sunt utile doar pentru compilator nu si pentru programator