| Dorten a întrebat:

Bună TPU, nu de mult am cumpărat un laptop nou, Lenovo legion https://www.emag.ro/......DKBLGKBBM/ La rewiuvuri toată lumea spune că merge forate încet, de accea trebuie neapărat un ssd m.2. Asta am înțeles... Însă ma puteți ajuta cu câteva ssd uri bune? Un brand bun, in jur de 250 GB. Si sincer nu știu unde întra ssd ul. Am avut un laptop dar la aia am scos dvd-ul am pus un Rack, dar laptopul nou nu are dvd rom. Are cumva slot pentru ssd?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Un SSD extern pe un USB 3.0 va zbârnâi

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,ssd asta se pune in laptop nu prin usb, tu o sa cumperi ssd m2 care arata ca o placuta de memorie ram
2, recomand de la Samsung, Intel nu oricare e buna, am vazut si ssd urii proaste, nu ai nevoie de nici un rack cumperi m2

| sierra1 a răspuns:

Unii înlocuiesc HDD cu un SSD. Cred că făcând asta, pierzi garanția

| Dorten explică (pentru sierra1):

Da si eu așa cred + ca un ssd de 1 TB este cam scump. Si dacă nu cumpăr unul de 1tb atunci pierd spațiu, și oricum descarc multe film, programe, jocuri. Nu pot cumva atașa prin USB / USB type c un ssd? Sau asa nu funcționează la fel ca unul care este integrat în laptop?

| sierra1 a răspuns (pentru Dorten):

Da, poți lua unul extern si ai rezolvat problema

| Dorten explică (pentru sierra1):

Unul extern, va funcționa la fel de bine si rapid?

| Dorten explică (pentru sierra1):

Mulțumesc de instrucțiuni, ultima întrebare e, ce branduri sunt pe top?

| sierra1 a răspuns (pentru Dorten):

Oricare de aici sunt OK dar poate prinzi vreo promoție
https://www.emag.ro/......-1716929/c

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Foarte mult l-ai dezinformat pe acest user

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=FGMSFM41KZ4

il dai sa til upgradeze depanero nu costa o avere

| RAY a răspuns (pentru Dorten):

Sa nu cumva sa cumperi asa ceva, e o mare tampenie, tu cumperi ssd m2, eu am Lenovo idea pead 700

| Dorten explică (pentru RAY):

Buna intre timp mi-am dat seama, noroc ca nu am bani momntan pentru ssd asa ca nu am fugit cu capul de perete big grin. Am vazut si pe yt video cum si unde se pune ssd ul. Si da, la brandul Samsung ma uitam insa sunt si unele sata care par buni. Si daca tot mi-ai raspuns te a-si intreba ce parere ai despre ssd m.2 sata?

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

"http://www.eva.ro/......5878.html"

ce vorbesti? Iar ești arbitru/decident universal?

desface laptopul, PIERDE GARANȚIA. Si omul nu vrea asta.
Sau n-ai văzut?

| RAY a răspuns (pentru Dorten):

E super man, al meu a venit cu un hdd de 5400 de rpm si intra in 25 de secunde in windows, am cumparat ssd m2 si am si pastram si hdd asta, dar am avut norocul ca a fost trimis prin garantie nu m-a costat nimic asa cam costa 140 de ron, am cumparat si inca 8 gb ram ddr4 ca aveam lag in gta 5, ssd m2 asa se numeste nu e o anumita marca, m2 produce si Intel, kinston, Samsung eu am cumparat de la Samsung ca Intel e mai scump, am dat vreo 890 de ron 500 gb dar si 160 de gb e de ajuns, eu am vrut sa rulez gta 5 pe ssd

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Omule exista service autorizat depanero, si eu am facut upgrade, nu are voie nimeni sa deschida laptopul decat depanero, dar nu are nevoie de un hard extern ssd si m2 si pastreaza ambele simplu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Apropo acum intra in 3, 4 secunde in windows

| Dorten explică (pentru RAY):

Personal ma uit la un ssd intre 250-500GB, de un brand bun, type m2. Si da cum spune si sierra1, nu vreau sa montez eu ssd-ul. Se intampla ceva cu laptopul am garantie 2 ani. Insa inca nu ma pot decide intre m2 Samsung sau SATA III.

| RAY a răspuns (pentru Dorten):

Simplu ssd m2 e mult mai rapid ca un ssd sata si pastrezi hardul vechi, ssd sata nu pastrezi hardul vechi nu vad de ce sa nu il pastrezi si se vad diferente

| Dorten explică (pentru RAY):

Pasterz hardul vechi oricum, ca imi trebuie spatiul, dar pentru windows si unele programe imi trebuie un ssd. La astea m-am gandit
https://www.emag.ro/......D892S9BBM/

https://www.emag.ro/......DTKKW9BBM/ X-Search-
Id=db55f198b7457bc882c4&X-Product-Id=4343911&X-Search-Page=1&X-Search-Position=2&X-Search-Action=view

Ce parere aveti?

| sierra1 a răspuns (pentru Dorten):

Da, ambele sunt OK. Dar repet: dacă intervenția în laptop duce la pierderea garanției, cui mulțumești frumos?

| Dorten explică (pentru sierra1):

Nici o firma nu poate sa monteze ssd fara a pierde garantia?

| sierra1 a răspuns (pentru Dorten):

Vânzătorul poate face intervenția (asta dacă nu cumva la rândul lui e un intermediar)

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

Altfel (dacă nu interesează garanția), desfaci câteva șuruburi, înfigi placa și gata în două minute.

| Dorten explică (pentru sierra1):

Stiu de asta ma enerveaza. Am dezmontat laptopuri si pc uri din copilarie, stiu ce a-si face. Dar e acolo garantia

| sierra1 a răspuns (pentru Dorten):

Da, asta e contradicția. De aia am zis de ssd extern și crede-mă nu sunt străin de temă. Colegul de TPU ray e supărat că nu am aplaudat soluția lui și zice că te-am derutat/dezinformat (problemă de fairplay).

Ai intrebat " Nu pot cumva atașa prin USB / USB type c un ssd?" și da, am găsit modalitatea ca fiind optimă și posibilă.
După ce iese din garanție bagă-ți un SSD intern (se mai ieftinesc într-un an-doi)

Baftă mai departe.

| RAY a răspuns (pentru Dorten):

Intel SSD 545s Series, 512GB, M.2
are nano tehnologie https://ro.wikipedia.org/wiki/Nanotehnologie
e mai bun

| RAY a răspuns (pentru Dorten):

Doar service autorizat Lenovo =depanero

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Bună TPU, nu de mult am cumpărat un laptop nou, Lenovo legion https://:///......DKBLGKBBM/ La rewiuvuri toată lumea spune că merge forate încet, de accea trebuie neapărat un ssd m.2. Asta am înțeles... Însă ma puteți ajuta cu câteva ssd uri bune? Un brand bun, in jur de 250 GB. Si sincer nu știu unde întra ssd ul. Am avut un laptop dar la aia am scos dvd-ul am pus un Rack, dar laptopul nou nu are dvd rom. Are cumva slot pentru ssd?

asta a intrebat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Are slot pentru ssd m2 nu are nevoie de nici un ssd extern

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

Si in ordine a urmat conversatia:

- Unii înlocuiesc HDD cu un SSD. Cred că făcând asta, pierzi garanția

- Nu pot cumva atașa prin USB / USB type c un ssd?

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Hardul extern= pentru date, un windows se instaleaza pe hardul intern, ai instalat windowsul pe un hard extern?

| sierra1 a răspuns (pentru Dorten):

Un SSD extern pe un USB 3.0 va zbârnâi