| cristian041997 a întrebat:

nu ma pot decide ce sa aleg intre i5 4460 si fx 8350 alaturi de un r9 280x.Care credeti ca este mai bun pentru gaming? Si ce placa de baza sa aleg mai ales pentru FX? A si inca ceva la acel i5 se poate oc?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Mergi pe http://bit.ly/1qOx60Q. Fx-ul are poate un 5% performanta mai mare dar pe toate nucleele, dar asta nu te ajuta cu nimic. Sunt enorm de multe programe care nu sunt optimizate nici acum si nici in viitor pe 8 nuclee, si atunci i5-ul o sa zboare pe langa. Fx-ul ala e zgomotos tare cu cooler-ul stock. Sa mai zic ca acel fx consuma de 2. x+ ori mai mult? Nu e destul. Si nu, la acel i5 nu poti sa faci oc. Dar hai sa fim seriosi, ca sa faci oc pe 8350 iti trebuie cooler de minim 200 lei, si placa de baza de minim 400 lei, deoarece consuma de sparte. Insa un i7 sa zicem, merge si cu o placa de baza de 170 lei. Si 200+400 lei=600 lei. i5+600 lei=i7. Desi nu merita i7, dar asa, ca si idee.

1 răspuns:
| Tariceanu a răspuns:

As alege FX 8350 este mai bun si in general mam inteles mai bine cu amd pe partea de procesoare decat cu Intel. Chiar scriu de pe un i5 acum si nu ma incanta asa tare http://bit.ly/1qbJpK1