| Andreeaa1998 a întrebat:

Stiti cat m-ar costa sa duc un laptop la reparat, sa ii instaleze sunetul?

10 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Se instaleaza driver placa de sunet. Daca este arsa placa de sunet nu e nimic de reparat, e lipita pe placa de baza.

Daca spui model exact laptop primesti aici link/loc de unde sa-ti iei driver si sa il instalezi singura.

| GPA a răspuns:

Nu te costă nimic. Instalează : https://www.iobit.com/en/driver-booster.php#

Aștepți să scaneze lista de dispozitive și instalezi driverul audio.

| Andreeaa1998 explică (pentru flixbuster):

Acer aspire switch 10 E

| flixbuster a răspuns (pentru Andreeaa1998):

Sunt 4 modele: SW3-013, SW3-013P, SW3-016 si SW3-016P. Vezi ce model ai exact. Apoi alegi URL-ul potrivit din cele 4 de mai jos (acestea respecta ordinea in care am enumerat modelele):

http://www.acer.com/ac/ro/RO/content/support-product/5931?b=1

http://www.acer.com/ac/ro/RO/content/support-product/6032?b=1

http://www.acer.com/ac/ro/RO/content/support-product/6460?b=1

http://www.acer.com/ac/ro/RO/content/support-product/6515?b=1

Vezi ce versiune de Windows ai instalata - 8.1 sau 10, 32 bit sau 64 bit. Alegi corespunzator la Sistem de operare. Deschizi sectiunea de Driver si alegi Audio Driver. Descarci, dezarhivezi (daca este cazul) si instalezi. Cam asta ar fi tot.

Modelele cu 16 in nume au suport doar de Windows 10 64 bit.
Modelele cu 13 in nume (pare ca) au suport doar de Windows 8.1/10 32 bit - daca alegi Windows 10 64 bit nu apare nici un driver.

| Andreeaa1998 explică (pentru flixbuster):

Multumesc! Dar tot nu merge

| flixbuster a răspuns (pentru Andreeaa1998):

In acest caz, mai intai as testa cu un Linux Live si daca nu merge nici asa inseamna ca placa de sunet e fie defecta fie dezactivata (daca BIOS/UEFI permite asa ceva). Daca e (doar) dezactivata, se activeaza din BIOS/UEFI. Daca e defecta si ai garantie, dus in service. Daca e defecta si nu ai garantie, cumperi o placa de sunet USB si asta e. Bineinteles, exista si posibilitatea ca tu sa faci ceva gresit cand instalezi driver - nu este nimic personal, este doar o posibilitate teoretica.

| Andreeaa1998 explică (pentru flixbuster):

Cand dau pe volum imi arata : "fara dispozitive audio de iesire instalate"

| flixbuster a răspuns (pentru Andreeaa1998):

Nu e detectata/instalata nici o placa de retea. In Device Manager apare ceva cu semnul exclamarii galben? La Sound and Audio Devices (sau ceva de genul) apare ceva?

| Andreeaa1998 explică (pentru flixbuster):

Imi apare x roșu

| flixbuster a răspuns (pentru Andreeaa1998):

Unde, mai exact. O poza pe imgur?