| Costinelmcd a întrebat:

Vin cu o problema legata de un desktop. Este vorba despre o unitate Dell Precision 380. A avut sursa arsa i-am inlocuit sursa si cand incerc sa o pornesc imi licareste butonul de pornire de culoare galbena. Daca scot procesorul porneste dar tot la fel licare. Ma puteti ajuta. Ofer funda. Multumesc.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Daca si cu procesor si fara procesor face la fel este de rau - nu se initializeaza procesorul. Asta poate insemna fie ca e procesorul defect fie ca e placa de baza defecta fie ambele. Cauza: cand s-a ars sursa ceva curent prea puternic sa fi trecut mai departe de sursa.

| Costinelmcd explică (pentru flixbuster):

Am pus alt procesor si tot la fel face. Sursa e buna. Am citit in manualul ei si imi spune ca e o piesa care consuma prea mult curent.

| flixbuster a răspuns (pentru Costinelmcd):

In acest moment eu as considera placa de baza defecta si as incerca diagnosticarea acesteia.