| asasinkreedz a întrebat:

Am si eu un calculator si saracul este de ceva timp pe la mine prin casa, cam de 6-7 ani.De curand mergea deci nu era nici-o problema.Acum de cate ori incerc sa il deschid,ba intra pe desktop si cand incerc sa intru pe internet se stinge si se aprinde iarasi dar imaginea este pe negru,ba cand incerc sa il opresc si sa il pornesc iarasi se aprinde dar imaginea sta pe negru si licare intr-una luminita de la mouse si alte chestii conectate cum ar fi bluetooth-ul.Un prieten mi-a spus ca s-ar putea sa fie de vina mai multe componente din calculator cum ar fi sursa,placa video, procesorul, acum eu nu stiu ca nu ma princep atat de bine la hardware.Intrebarea mea este:
Stie cineva ce problema are si cum a-s putea sa o rezolv?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

2 răspunsuri:
| Rëndark a răspuns:

Sigur e de la placa video. Cumpara-ti o placa video noua. Cred ca iti merg alea cu interfata AGP.

| horia2012 a răspuns:

Pentru ca a stat 6-7 ani, desfa-l, stergel de praf prin suflare sau cu
aspiratorul (ai grija la fire), verifica cablurile de la HDD la placa, CD ROM la placa, scoate acele mufe si baga-le la loc.
Reinstaleaza sistemul de operare, dureaza o ora si te vei lamuri foarte repede daca are ceva. Sa nu crezi ca daca e vechi e si prost. Pentru NET, muzica, filme va merge excelent.